Budowę pomnika niedźwiedzia Wojtka zapowiedział burmistrz miasta położonego, u zbocza Monte Cassino Carlo Maria D’Alessandro.

Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym „adoptowanym” przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim generała Władysława Andersa. Niedźwiedź był obecny na Monte Cassino podczas słynnej bitwy. Wcześniej przeszedł z żołnierzami Andersa cały ich szlak bojowy z Iranu do Włoch.

2. Korpus Polski powstał z Polaków więzionych przez ZSRR po wrześniu 1939 roku i zagarnięciu polskich kresów wschodnich. Utworzono go już po ataku Niemiec na ZSRR w 1941 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Pomnik Niedźwiedzia Wojtka

Burmistrz miasta Cassino powiedział, że pomnik niedźwiedzia Wojtka zostanie niedługo odsłonięty w pobliżu Piazza XVI Febbraio. Jak powiedział, Wojtek to prawdziwy żołnierz, który wziął udział w bitwie o Monte Cassino i w wyzwoleniu Bolonii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Włoskie lokalne portale informacyjne ze środkowych Włoch podkreślają, że jest to spełnienie prośby, o którą niemal 10 lat temu wystąpiły miejscowe środowiska. Do tej pory jednak wniosek był odrzucany przez władze Cassino.

Wcześniej, w 2015 roku pomnik niedźwiedzia Wojtka powstał w mieście Imola w Emilii-Romanii. Pomnik Wojtka stoi także w Edynburgu, gdzie niedźwiedź żył po zakończeniu II wojny światowej.

kresy.pl / polsatnews.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz