Burmistrz Amsterdamu wzywa do legalizacji kokainy

Burmistrz Amsterdamu Femke Halsema wezwała do uregulowania sprzedaży i używania kokainy, aby osłabić ekonomię przedsiębiorstw przestępczych, które jej zdaniem generują „miliardowe” zyski.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Bloomberg, burmistrz Amsterdamu Femke Halsema wezwała do uregulowania sprzedaży i używania kokainy, aby osłabić ekonomię przedsiębiorstw przestępczych, które jej zdaniem generują „miliardowe” zyski.

Zorganizowała 26 stycznia w Amsterdamie debatę publiczną na ten temat.

„Załóżmy, że setki lat zniechęcenia i represji niewiele przyniosły” – stwierdziła Halsema w wywiadzie dla holenderskiej gazety Het Financieele Dagblad. „Najwyraźniej ludzie potrzebują środków pobudzających. Jest na to rynek”.

Chce, aby rynki narkotykowe zostały uregulowane, aby podważyć model dochodów „pozbawionych skrupułów przestępców” – powiedziała. Minister sprawiedliwości Dilan Yeşilgöz odpowiedziała, że propozycja Halsemy jest bezpodstawna.

Liczba konfiskat kokainy w Holandii wzrosła w zeszłym roku, a holenderskie organy celne skonfiskowały prawie 60 ton metrycznych kokainy w 2023 r., w porównaniu z 51 ton w 2022 r. Największe ilości stwierdzono w portach w Rotterdamie i Vlissingen, a przemyt wzrósł również na lotniskach – holenderskie władze ujawniły to w zeszłym tygodniu.

W grudniu Holandia rozpoczęła pierwszy etap procesu mającego na celu uregulowanie uprawy konopi indyjskich. Wojna z narkotykami to „jedynie dobra wiadomość dla przestępczości zorganizowanej” – powiedziała Halsema Bloombergowi w wywiadzie udzielonym w 2022 roku.

Zobacz też: Holandia: nie będzie domów dla uchodźców z Ukrainy – nie chcieli ich mieszkańcy miasta

Czytaj: Holenderskie media: Sytuacja w zakresie przyjmowania migrantów jest tragiczna

Halsema nie opowiada się za „pochopną legalizacją” kokainy, ale za uregulowaniem tego narkotyku, powiedział jej rzecznik. Uniemożliwiłoby to przestępcom udział w handlu narkotykami. Rzecznik zauważył, że dzieje się to już w ramach pilotażowego projektu holenderskiego rządu dotyczącego uprawy konopi indyjskich, w ramach którego marihuana jest legalnie dostarczana do kawiarni.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply