Rosja rozbudowuje na wielką skalę umocnienia obronne, także w głębi jej terytorium – zwraca uwagę brytyjski wywiad. Brytyjczycy uważają, że świadczy to o obawach rosyjskich przywódców, że ukraińskie wojska mogą dokonać poważnego przełomu.

Brytyjskie ministerstwo obrony podkreśla w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej, że od lata 2022 roku Rosja stworzyła jedne z najbardziej rozbudowanych wojskowych systemów obronnych, jakie widziano gdziekolwiek na świecie od wielu dekad. Znajdują się nie tylko w pobliżu obecnych linii frontu, lecz także głęboko wewnątrz kontrolowanych obecnie przez Rosjan obszarów.

Zobacz także: Pożar składu paliwa na Krymie. Rosjanie mówią o ataku drona

Jak wskazuje brytyjski wywiad, zdjęcia pokazują, że Rosja podjęła szczególny wysiłek, by ufortyfikować północną granicę okupowanego Krymu. Chodzi o wielowarstwową strefę obronną w pobliżu wsi Medwediwka. Rosjanie wykopali także setki kilometrów okopów na własnym terytorium, m.in. w regionie Biełgorodu i Kurska.

“Umocnienia obronne podkreślają duże obawy rosyjskich przywódców, że Ukraina może dokonać poważnego przełomu. Jednak niektóre prace zostały prawdopodobnie zlecone przez lokalnych dowódców i przywódców cywilnych w ramach prób promowania oficjalnej narracji, że Rosja jest ‘zagrożona’ przez Ukrainę i NATO” – uważa brytyjski wywiad.

Zobacz także: Orędzie Putina: Za wojnę odpowiada Zachód, a Rosja ma prawo być silną

W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał ze skandynawskimi dziennikarzami. Podkreślił, że jednym z celów kontrofensywy jest wyzwolenie Krymu. Dodał jednak, że sukces Ukrainy zależy w dużym stopniu od dalszych dostaw broni z Zachodu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply