Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ukraińska kontrofensywa obejmuje plany wyzwolenia Krymu.

W piątek Zełenski rozmawiał ze skandynawskimi dziennikarzami. Jak informuje fińskie radio Yle, ukraiński prezydent podkreślił, że jednym z celów kontrofensywy jest wyzwolenie Krymu. Dodał jednak, że sukces Ukrainy zależy w dużym stopniu od dalszych dostaw broni z Zachodu.

Chcemy ocalić jak najwięcej istnień ludzkich, więc liczba broni ma znaczenie” – powiedział.

Zełenski wyraził opinię, że rosyjskie wojska z każdym dniem tracą motywację i boją się konsekwencji odwrotu. „Boją się nas i konsekwencji w razie odwrotu” – oświadczył.

W rozmowie z dziennikarzami ukraiński prezydent nie zdradził szczegółów ani harmonogramu kontrofensywy. Radio Yle przypomina, że zdaniem ekspertów jest planowana na późną wiosnę lub wczesne lato.

Zobacz także: Pożar składu paliwa na Krymie. Rosjanie mówią o ataku drona

W pierwszej połowie kwietnia premier Ukrainy Denys Szmyhal nie wykluczył, że spodziewana ukraińska kontrofensywa może zacząć się dopiero latem. Stwierdził, że Ukraina nie czuje presji zewnętrznej na jej rozpoczęcie, ale oczekuje od sojuszników więcej broni, ciężkiego sprzętu i amunicji.

Przypomnijmy, że wśród tajnych amerykańskich dokumentów, które wyciekły w ostatnim czasie do sieci, znalazł się dokument, zawierający ocenę w zakresie zdolności Ukrainy do przeprowadzenia wiosennej kontrofensywy. Pismo, datowane na początek lutego br. i oznaczone jako „ściśle tajne”, ocenia ukraińskie możliwości pesymistycznie. Zaznaczono w nim, że przez problemy z koncentracją wojsk, amunicji i sprzętu, ukraińska armia może nie być w stanie zrealizować założonych przez Kijów celów wiosennej kontrofensywy.

Zobacz także: Media: Zachód stawia ultimatum Zełenskiemu. Dostał sześć miesięcy

yle.fi / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply