Uzgodniony przez niemieckie ministerstwa rodziny i sprawiedliwości projekt ustawy zakłada, że złożenie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego wystarczy, by zmienić “oznaczenie płci”.

Zmiana “oznaczenia płci” jest dziś możliwa w Niemczech na drodze postępowania sądowego. Wymagane jest także przedstawienie dwóch opinii lekarskich. Niemiecki rząd chce to jednak zmienić. Niemieckie ministerstwa rodziny i sprawiedliwości uzgodniły właśnie projekt ustawy o samookreśleniu, który ma znacznie uprościć całą procedurę – poinformowały niemieckie media w piątek.

Projekt zakłada, że do zmiany oznaczenia płci oraz imienia wystarczy złożenie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego. Decyzja stanie się skuteczna po trzymiesięcznym okresie przejściowym. Po upływie roku możliwa będzie także kolejna zmiana wpisu o płci.

W przypadku osób poniżej 14 roku życia decyzję o “zmianie płci” podejmować mają wyłącznie rodzice. W przypadku osoby niepełnoletniej powyżej 14 roku życia będzie wymagana zgoda rodziców.

Nadal będzie można oznaczać płeć męską, żeńską oraz “różną”.

Pełnomocnik niemieckiego rządu ds. osób queer Sven Lehmann oświadczył, że to „decydujący krok naprzód”. “Po raz pierwszy niemiecki rząd aktywnie podejmuje inicjatywę zastąpienia ‘dyskryminującej ustawy o transseksualistach’ sprzed 40 lat” – stwierdził.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że ustawa o transseksualności opierała się na „medycznie przestarzałym, patologizującym rozumieniu transseksualności”.

Zobacz także: Zmiana płci na żądanie – Hiszpania przyjmuje nowe regulacje prawne

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply