Lufa brytyjskiego czołgu Challenger 2 jest do wymiany po 500 strzałach – zwraca uwagę Forbes w artykule pt. “Brytyjski Challenger 2 to zły czołg dla Ukrainy”.

Wielka Brytania przekazała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2. 71-tonowy Challenger 2 jest jedynym czołgiem armii brytyjskiej, a Brytyjczycy z powodzeniem wykorzystali go podczas dowodzonej przez Amerykanów inwazji na Irak w 2003 r. W ubiegłym tygodniu Forbes zwrócił jednak uwagę, że Challenger to “zły czołg dla Ukrainy”.

“Istnieją powody, by sądzić, że Londyn przekazał [Ukrainie] 14 Challengerów 2 jedynie po to, aby zachęcić inne kraje NATO do przekazania własnych, lepszych czołgów” – czytamy.

Forbes zauważa, że “silnik o mocy 1200 KM jest niewystarczający przy masie czołgu wynoszącej 71 t”. Czołg ma też często grzęznąć w błocie. “Challenger 2 często utyka w miękkiej glebie” – wskazuje medium. Wymusza to na armii użycie kolejnych sprzętów do holowania, co nie zawsze jest możliwe. Tymczasem podczas walk unieruchomiony czołg jest bezużyteczny.

Zarzuty dotyczą też opancerzenia czołgu. W brytyjskiej armii czołgi dysponują dodatkowym opancerzeniem po bokach kadłuba. Ukraina nie otrzymała jednak tego pancerza – prawdopodobnie z obawy o zwiększenie masy wozu i jeszcze trudniejsze poruszanie się po miękkim terenie.

Przeczytaj: Pierwszy Challenger 2 zniszczony na Ukrainie. Wielka Brytania potwierdza

Forbes zwraca także uwagę na problemy z działem czołgu (kal. 120 mm L30). Lufa Challengera 2 jest gwintowana – w przeciwieństwie do dział gładkolufowych w innych zachodnich czołgach. Powoduje to, że amunicja do brytyjskiego wozu jest niekompatybilna z pociskami do innych czołgów. Wymusza to także konieczność utrzymywania oddzielnego systemu logistycznego. Dodatkowo lufa brytyjskiego czołgu jest do wymiany po 500 strzałach.

“Lufa brytyjskiego czołgu jest do wymiany po 500 strzałach (na wojnie dzienna jednostka ognia to ok. 50 pocisków, czyli czołg jest użyteczny na ok. 10 dni walki)” – zwrócił uwagę na platformie X poseł Andrzej Zapałowski (Konfederacja).

Zobacz także: Brytyjska armia posiada tylko 157 sprawnych czołgów Challenger 2

forbes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply