Wielka Brytania przekazała Ukrainie wszystkie obiecane czołgi Challenger 2

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło przekazanie Ukrainie wszystkich zapowiedzianych wcześniej czołgów Challenger 2.

Poinformował o tym sekretarz stanu ds. obrony Ben Wallace podczas przemówienia w parlamencie.

„Wiem, że wszystkie czołgi (red. – Challenger 2), a także wiele pojazdów opancerzonych i części zamiennych dotarły na Ukrainę. Szkolenie załóg odbywało się zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i później na Ukrainie. I wiem, że armia ukraińska już używa ten sprzęt” – powiedział Wallace.

W styczniu br. rząd brytyjski podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie 14 czołgów podstawowych Challenger 2. Pod koniec stycznia ukraińskie załogi czołgów przybyły do ​​Wielkiej Brytanii na szkolenie.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania wyśle na Ukrainę czołgi wraz z amunicją ze zubożonym uranem

Jak informowaliśmy, na marcowym posiedzeniu brytyjskiej komisji obrony ujawniono, że jedynie 157 spośród 227 czołgów Challenger 2 znajdujących się na wyposażeniu wojsk lądowych Wielkiej Brytanii jest gotowych do podjęcia jakichkolwiek działań w ciągu 30 dni.

Według Wadyma Prystajki Wielka Brytania obiecała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, ale podczas lutowej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii uzgodniono, że liczba ta zostanie podwojona.

Na początku marca strona brytyjska zaprzeczyła, że zamierza podwoić liczbę czołgów Challenger 2 wysyłanych na Ukrainę.

Jak informowaliśmy, zamiar rozszerzenia dostaw czołgów ogłosił minister obrony kraju Ben Wallace podczas wizyty 22 lutego w bazie wojskowej Bovington Camp w Dorset, gdzie ukraińskie wojsko przechodziło szkolenie.

CZYTAJ TAKŻE: Ostateczny projekt czołgu Challenger 3 zatwierdzony

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply