Jedynie 157 spośród 227 czołgów Challenger 2 znajdujących się na wyposażeniu wojsk lądowych Wielkiej Brytanii jest gotowych do podjęcia jakichkolwiek działań w ciągu 30 dni – ujawniono podczas ostatniego posiedzenia brytyjskiej komisji obrony.

Brytyjska armia dysponuje zaledwie 157 czołgami podstawowymi Challenger 2, zdolnymi do podjęcia operacji w ciągu 30 dni – podał portal Army Technology, powołując się na informacje ujawnione podczas ostatniego posiedzenia brytyjskiej komisji obrony, które odbyło się 8 marca.

Plany z 2021 roku sugerowały, że 148 czołgów podstawowych Challenger 2 zostanie zmodernizowanych do wariantu Challenger 3, wyposażonego w aktywne pancerze, ulepszone czujniki i układ optyczny, a także nową wieżę i działo gładkolufowe Rheinmetall L55A1 120 mm.

Army Technology zwraca uwagę, że siły pancerne Wielkiej Brytanii zostały dodatkowo uszczuplone przez przekazanie Ukrainie 14 czołgów Challenger. Ewentualne wysłanie większej ilości czołgów doprowadziłoby do jeszcze większego osłabienia brytyjskiego potencjału wojsk pancernych.

Na początku marca strona brytyjska zaprzeczyła, że zamierza podwoić liczbę czołgów Challenger 2 wysyłanych na Ukrainę.

Wcześniej ambasador w Londynie Wadym Prystajko w rozmowie z Radiem Swoboda twierdził, że Wielka Brytania obiecała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, lecz podczas lutowej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii uzgodniono, że liczba ta zostanie podwojona.

Jak informowaliśmy, zamiar rozszerzenia dostaw czołgów ogłosił także minister obrony kraju Ben Wallace podczas wizyty 22 lutego w bazie wojskowej Bovington Camp w Dorset, gdzie ukraińskie wojsko przechodzi obecnie szkolenie.

Pod koniec stycznia ukraińskie załogi czołgów przybyły do ​​Wielkiej Brytanii na szkolenie na Challengerach. Wcześniej brytyjski zastępca sekretarza obrony Alex Chalk wyraził nadzieję, że czołgi te dotrą na Ukrainę pod koniec marca.

army-technology.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply