Brukselski Dom Historii Europejskiej – instytucja-muzeum – ma się skupiać na historii Europy XX wieku oraz historii europejskiej integracji.

Instytucja finansowana z unijnego budżetu znalazła się w ogniu krytyki polskiego rządu z powodu zafałszowania historii naszego kraju. Muzeum zostało otwarte w maju tego roku i wywołało wiele kontrowersji.

Wystawa stała jaką ma prezentować Dom Historii Europejskiej pomija chrześcijaństwo, tylko wspomnina o mordzie w Katyniu. W jej ramach popiersie Józefa Piłsudskiego trafiło do gabloty prezentującej faszyzm. Polskie stanowisko w krytyce muzeum znalazło poparcie Łotwy.

ZOBACZ TAKŻE: Brytyjskie media: Polska oburzona wystawą w Brukseli, która wypacza i fałszuje historię

Jak podkreślił w rozmowie z RMF24 wiceminister kultury Jarosław Selin, powinna być przede wszystkim elementarna zgoda co do tego, że to nie jest najlepiej opowiedziana historia Europy, że trzeba to zmienić i spokojnie o tym rozmawiać.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Strona polska oczekuje nie tylko zmian w wystawie stałej Domu Historii Europejskiej, ale także ujawnienia przez szefa Parlamentu Europejskiego odpowiedzialnych za jej przygotowanie.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz