Brukselski Dom Historii Europejskiej – instytucja-muzeum – ma się skupiać na historii Europy XX wieku oraz historii europejskiej integracji.

Instytucja finansowana z unijnego budżetu znalazła się w ogniu krytyki polskiego rządu z powodu zafałszowania historii naszego kraju. Muzeum zostało otwarte w maju tego roku i wywołało wiele kontrowersji.Wystawa stała jaką ma prezentować Dom Historii Europejskiej pomija chrześcijaństwo, tylko wspomnina o mordzie w Katyniu. W jej ramach popiersie Józefa Piłsudskiego trafiło do gabloty prezentującej faszyzm. Polskie stanowisko w krytyce muzeum znalazło poparcie Łotwy.

ZOBACZ TAKŻE: Brytyjskie media: Polska oburzona wystawą w Brukseli, która wypacza i fałszuje historię

Jak podkreślił w rozmowie z RMF24 wiceminister kultury Jarosław Selin, powinna być przede wszystkim elementarna zgoda co do tego, że to nie jest najlepiej opowiedziana historia Europy, że trzeba to zmienić i spokojnie o tym rozmawiać.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Strona polska oczekuje nie tylko zmian w wystawie stałej Domu Historii Europejskiej, ale także ujawnienia przez szefa Parlamentu Europejskiego odpowiedzialnych za jej przygotowanie.

Kresy.pl / rmf24.pl

Reklama

a

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz