W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem, odbędzie się 11 czerwca. W zależności od diecezji, wierni będą uczestniczyć w procesjach na ulicach lub ograniczą się do przejścia wokół kościoła.

Procesja podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa prowadzona jest do ołtarzy symbolizujących cztery ewangelie: Łukasza, Marka, Mateusza i Jana. Procesyjnie przenoszona jest również monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce oświadczenie wydał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 – sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa – napisał abp Gądecki.

Komunikaty dotyczące tegorocznych obchodów Bożego Ciała wydają poszczególni biskupi.

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w komunikacie liturgicznym ws. procesji Bożego Ciała zaznaczył, że „nie powinny one odbywać się między parafiami”. Biskup zalecił, aby proboszczowie przygotowali je na terenie przykościelnym z uwzględnieniem aktualnych przepisów prawa.

Przygotowanie uroczystości i przebieg liturgii wymagają zachowania wszystkich zaleceń sanitarnych, a więc dystans społeczny oraz zasłanianie twarzy – zaznaczono.

Biskup warszawsko-praski zachęcił również, „aby w tym dniu umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu w formie prywatnej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Diecezja sandomierska podjęła podobną decyzję. W tym roku procesje eucharystyczne w uroczystość Bożego Ciała odbędą się na terenie przykościelnym wokół świątyni. Będzie zachowana tradycja modlitwy przy czterech ołtarzach – poinformowała kuria.

Procesje Bożego Ciała mogą organizować wokół kościoła również parafie we Wrocławiu i w Katowicach. Na Śląsku kościoły nie będą musiały budować czterech ołtarzy.

W Płocku kuria opublikowała komunikat dyrektora tamtejszego wydziału duszpasterskiego ks. Jarosława Kamińskiego, w którym wskazano w porozumieniu z biskupem Piotrem Liberą i po konsultacjach z kapłanami, w jaki sposób należy zorganizować obchody Bożego Ciała.

Z racji na zaistniałą sytuację zmuszeni jesteśmy zrezygnować z tradycyjnej procesji Bożego Ciała ulicami parafii. Tradycyjną procesję ulicami parafii należy zastąpić procesją wokół kościoła parafialnego, trzy procesyjne obejścia kościoła – poinformowano w komunikacie. Zaznaczono, że „w parafiach, w których niemożliwe jest procesyjne obejście kościoła, procesja powinna odbyć się na placu, terenie przykościelnym lub w samej świątyni”.

Diecezja płocka wskazałą również, że w dogodnym miejscu przy kościele należy przygotować jeden ołtarz, przy którym będą odprawione kolejne trzy stacje procesji Bożego Ciała, natomiast czwarta stacja odbywać się będzie we wnętrzu świątyni. „Mając na względzie zalecenia sanitarne władz państwowych, szczególnie zachowanie dystansu społecznego, proszę zachęcić parafian do uczestnictwa w tej formie Bożego Ciała poprzez modlitwę w świątyni, ale również obecność na terenie przykościelnym” – podkreślono.

Jak podano w komunikacie, hasłem tegorocznych obchodów Bożego Ciała będzie: „Św. Jan Paweł II – żarliwy czciciel Eucharystii”.

W Krakowie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i kanclerz kurii ks. Tomasz Szopa powołali się na rozporządzenie rządu z 29 maja i napisali, że z zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Jędraszewski.

Abp Jędraszewski przypomniał także o konieczności utrzymywania odpowiednich odległości między uczestnikami procesji lub zasłaniania ust i nosa.

Przemarsz wiernych w Krakowie rozpocznie się o godz. 9 na Wawelu. Następnie przejdą oni na Rynek i Bazylikę Mariacką.

CZYTAJ TAKŻE: Franciszek: Jan Paweł II był blisko swego ludu

Kresy.pl / Fakty Interia

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz