Krzysztof Bosak podczas dzisiejszego wywiadu dla Telewizji Republika wypowiedział się na temat szkolnictwa wyższego. Studia mają sens tylko o tyle, o ile pomagają w rozwoju zawodowym i o ile są rzeczywiście wartościowe – stwierdził.

Kandydat na prezydenta został zapytany dlaczego nie skończył żadnych studiów. Odpowiedział: Zająłem się polityką. Ja zdecydowałem się pierwsze studia, czyli studia na Politechnice Wrocławskiej, architektoniczne pierwszego stopnia (…) zdecydowałem się przerwać po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku, ze względu na ogromny sukces, który wówczas wspólnie odnieśliśmy. Wówczas Liga Polskich Rodzin uzyskała poparcie 15,92 proc. głosujących. Więcej osób wybrało jedynie Platformę Obywatelską – 24,1 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Wedle jednego z sondaży Andrzej Duda może przegrać w drugiej turze wyborów

Zamiast studiowania, zamiast życia studenckiego i rozrywkowego, postanowiłem się zająć pracą. Ponieważ zacząłem wówczas pracować właśnie, przeniosłem się do Warszawy, zacząłem pracować w personelu europosłów i po prostu to, co mnie bardzo interesowało, przekształciłem w pracę – wyjaśnił.

Bosak stwiedził, że trzeba wyjść „poza to wąskie spojrzenie, że wykształcenie formalne jest czymś rozstrzygającym o przygotowaniu człowieka”, bo “liczy się wiedza, doświadczenie”. Kandydat na prezydenta skrytykował również “kult formalnego wykształcenia wyższego” obecny w polskim społeczeństwie.

Wykształcenie wyższe bardzo się zdewaluowało w wyniku polityki wszystkich rządów, ponieważ poziom studiów wyższych się po prostu dramatycznie obniżył. Mieliśmy taki cel, który miał wskazywać na rozwój naszego narodu, żeby jak najwięcej osób ukończyło studia wyższe, natomiast w wyniku tego uczelnie zaczęły przyjmować tak szeroko, że poziom tych studiów dramatycznie się obniżył – mówił Bosak.

CZYTAJ TAKŻE: Bosak: nie będziemy przepraszać za to, że jesteśmy konserwatystami

Na pytanie prowadzącego czy zaleca komuś robienie kariery bez względu na ukończenie studiów poseł odpowiedział: Tak, zdecydowanie. Uważam, że trzeba umieć podejmować odważne decyzje, jeżeli ktoś znalazłby się kiedykolwiek w takiej sytuacji jak ja, tzn. byłby na studiach zaocznych, na których widzi, że jest jakby zmuszony do studiowania rzeczy, które nie są dla niego przydatne, uważam, że trzeba takie studia przerwać i lepiej korzystać ze swojego potencjału i swojego czasu. Studia mają sens tylko o tyle, o ile pomagają w rozwoju zawodowym i o ile są rzeczywiście wartościowe.

Mamy mnóstwo ludzi, którzy studiują kierunki humanistyczne. Siedzą na takich studiach po 5 lat i dla naszej ojczyzny z tego naprawdę niewiele wynika. Chciałbym powiedzieć wszystkim studentom politologii, którzy nie chcą zajmować się polityką, że niepotrzebnie ten kierunek próbują skończyć – dodał.

Kresy.pl/telewizjarepublika.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    “zamiast życia studenckiego i rozrywkowego, postanowiłem się zająć pracą.” No, no, no studia to rozrywka, ukończyłem studia techniczne i takie stwierdzenie swoja głupotą “powala z nóg.” Takie złote myśli moze wygłaszać osoba która jednak ukończyła studia a najlepiej żeby z tytułem profesora ale Pan który studiów nie ukończył i kojarzy to z rozrywką. Wyjatkowo nie polityczna wypowiedż, to poziom pani Kidawy Błońskiej