Polski przemysł zbrojeniowy ma duże szanse na zdobycie ważnego kontraktu – pisze portal Defense Romania w środę. Chodzi o bojowy wóz piechoty Borsuk, którym mogłoby być zainteresowane rumuńskie wojsko.

Zarówno Rumunia, jak i Polska, realizują program wyposażenia armii w nowe bojowe wozy piechoty – zwraca uwagę portal Defense Romania. W miniony weekend gen. Teodor Incicaș, szef rumuńskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia, dokonał przeglądu bieżących programów zbrojeniowych. Na przyszły rok przewidziano m.in. program pozyskania nowego BWP. 

Jeśli chodzi o BWP, rumuńska armia opiera się na MLI-84 (model 1984). Socjalistyczna Republika Rumunii uzyskała od ZSRR w 1982 roku licencję na budowę 178 pojazdów MLI-84. Zmodernizowano je w latach 90-tych, aby dostosować wozy do standardów NATO. Rumunia szuka następcy wozu. 

Polska rozpoczęła już program wymiany bojowych wozów piechoty, a polski przemysł obronny opracowuje własne rozwiązanie – BWP Borsuk – zwraca uwagę Defense Romania. Portal przypomina, że wóz był proponowany przez polski przemysł Słowacji. Kraj wybrał jednak pojazd CV90 Mk IV firmy BAE Systems.

Medium uważa, że polski przemysł może zaproponować Borsuka także Rumunii. Będzie to zależało od specyfiki rumuńskiego programu pozyskania nowych BWP.

W poniedziałek na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu odbyła się prezentacja bojowego wozu piechoty Borsuk, który przechodzi aktualnie badania kwalifikacyjne.

Zobacz też: Koreański BWP bez polskiej wieży? Eksperci biją na alarm

BWP Borsuk to następca pojazdów BWP-1 i jest obecnie testowany przez żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. To nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. W skład załogi wchodzi dowódca, działonowy operator i kierowca. Pojazd zdolny jest do transportu w przedziale desantowym sześciu żołnierzy w rejony pola walki.

BWP Borsuk charakteryzuje się zdolnością pokonywania przeszkód wodnych pływaniem oraz zdolnością do działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Chroni załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Jego prędkość maksymalna po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, z kolei pływać może z maksymalną prędkością do 8 km/h. Masa Borsuka w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

m.defenseromania.ro / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply