Oświadczenie ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii nastąpiło po tym, jak Unia Europejska zaoferowała Hiszpanii prawo weta odnośnie przyszłości przylądka.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył, że Wielka Brytanie podtrzymuje „nieugięte i twarde jak skała” poparcie dla Gibraltaru po tym, jak Unia Europejska zaoferowała Hiszpanii prawo weta odnośnie przyszłości przylądka.

Minister opublikował swoje oświadczenie w piątek 31. marca br. na Twitterze po rozmowie z Fabianem Picardo, szefem ministrów Gibraltaru.

Przyszłość Gibraltaru może być jedną ze spornych kwestii podczas negocjacji warunków Brexitu między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Picardo oskarżył Hiszpanię o „haniebną” próbę manipulowania procesem Brexitu w celu odzyskania swoich praw do tego terytorium.

Według propozycji UE w sprawie wspólnego stanowiska na negocjacje z Wielką Brytanią, Unia nie poczyni żadnych uzgodnień ws. przyszłości Gibraltaru bez odrębnego układu między Hiszpanią a Wielką Brytanią.

Hiszpania zrzekła się Gibraltaru na rzecz Wielkiej Brytanii w 1713 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza minister Szkocji żąda referendum ws. niepodległości kraju

Reuters / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz