Boeing poinformował w środę o oblataniu prototypowego egzemplarza bezzałogowego aparatu latającego MQ-25 Stingray z zasobnikiem ARS (Aerial Refueling Store). Oznacza to wejście programu prób w locie w nowy etap.

Zasobnik ARS został zaprojektowany przez firmę Cobham. Ma na celu wykonywanie zasadniczego zadania MQ-25 Stingray – zaopatrywania w paliwo w locie innych samolotów przy użyciu giętkiego przewodu tankującego – informuje portal „Flight Global”. Bezzałogowce Boeinga mają zastąpić w tej roli bojowe samoloty Boeing F/A-18 Hornet. Pozwoli to na skierowanie ich do bardziej wymagających zadań. Lot z zasobnikiem ARS trwał 2,5 godziny. Umożliwił zebranie pierwszych praktycznych danych. Są one prowadzone, podobnie jak poprzednie loty, w oparciu o lotnisko MidAmerica w Mascoutah w stanie Illinois.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Boeing ma dostarczyć 72 egzemplarze bezzałogowych MQ-25A Stingray w ramach programu modernizacji lotnictwa morskiego USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Lądowe bezzałogowce Themis z systemami amunicji krążącej Hero – wizualizacja działania [+VIDEO]

30 sierpnia 2018 r. nastąpił wybór oferty. Pentagon podpisał wówczas umowę na produkcję i dostawę czterech maszyn serii wstępnej z dostawą do sierpnia 2024 r.

Departament Obrony zamówił w kwietniu 2020 r. trzy kolejne egzemplarze. 19 września 2019 r. miał miejsce pierwszy lot. Prototypowy egzemplarz T1 wylatał dotychczas około 30 godzin.

Lotniskowce, które jako pierwsze zostaną przystosowane do wykorzystania i bazowania MQ-25 Stingray to: USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) i USS George H.W. Bush (CVN 77).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Dron MQ-9 posłuży do badania systemu sztucznej inteligencji dla bezzałogowców

Lotnicze grupy każdego z okrętów będą dysponowały czterema maszynami tego typu. Na 2024 r. zapowiedziano wstępną gotowość operacyjną pierwszego komponentu.

flightglobal.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz