Według Bloomberga, jak dotąd unijny plan dostarczenia Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich do marca 2024, po ponad pół roku został zrealizowany zaledwie w 30 procentach.

Jak zwraca uwagę Bloomberg, Unia Europejska, która obiecała dostarczyć Ukrainie do marca 2024 roku milion pocisków artyleryjskich, ma już duże opóźnienie. Agencja powołuje się na osoby zaznajomione z tą sprawą. Zaznacza też, że potencjalnie daje to Rosjanom przewagę pod względem dostaw amunicji.

Według planów z początku tego roku, Unia Europejska zobowiązała się dostarczać Ukrainie amunicję artyleryjską w ciągu 12 miesięcy. Miało to zostać zrealizowane najpierw poprzez wykorzystanie istniejących zapasów, a następnie w drodze umów o wspólnych zamówieniach i poprzez zwiększanie potencjału przemysłowego.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. Parlament Europejski zgodził się na wyasygnowanie pół miliarda euro na zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej i rakiet w krajach unijnych oraz przyspieszenie dostaw dla Ukrainy. Miesiąc wcześniej Rada UE zdecydowała ws. wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. W ramach programu wartego miliard euro miało zostać sfinansowane zaopatrzenie Sił Zbrojnych Ukrainy w pociski artyleryjskie kal. 155 mm czy w pociski rakietowe. Miały one być kupowane wspólnie przez państwa członkowskie UE od przemysłu obronnego krajów europejskich.

Bloomberg zaznacza, że od momentu złożenia zobowiązania minęło już ponad pół roku, a plan został zrealizowany zaledwie w 30 procentach. Zwraca też uwagę, że biorąc pod uwagę ilość podpisanych do teraz kontraktów, cel w postaci miliona pocisków może nie zostać osiągnięty.

Według źródeł Bloomberga, kilka państw członkowskich UE nieoficjalnie zwróciło się do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych z prośbą o wydłużenie terminu.

Z kolei USA, które chcą zwiększyć własną produkcję do około miliona pocisków w 2024 roku wezwały Unię do zintensyfikowania działań. Wiadomo, że dodatkowe ryzyko dla realizacji unijnego planu dostaw amunicji i broni dla Ukrainy stanowi konflikt izraelsko-palestyński.

Przeczytaj: Aby zwiększyć dostawy na Ukrainę, Francja potroi produkcję amunicji 155 mm

„Chociaż obecnie ogólne wymagania Izraela i Ukrainy dotyczące amunicji nie są zbyt zbliżone, to nawet pozbawienie Kijowa niewielkiej liczby pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, jeśli będą one potrzebne Izraelowi, ma znaczenie, gdy ich liczba jest tak ograniczona” – pisze Bloomberg.

Jak pisaliśmy, trzej izraelscy urzędnicy, zastrzegając sobie anonimowość, powiedzieli portalowi Axios, że Pentagon planuje wysłać Izraelowi ze swoich zapasów „dziesiątki tysięcy” pocisków artyleryjskich kal. 155 mm, które kilka miesięcy temu zarezerwowano dla Ukrainy.

Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply