Zapowiadane przez ukraińskie władze zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi rolnej nie cieszy się na Ukrainie popularnością. Plany władz popiera tylko co trzeci Ukrainiec, podczas gdy co drugi jest im przeciwny.

W związku z planami nowego ukraińskiego rządu dotyczącymi otwarcia rynku ziemi rolnej na Ukrainie, Centrum Razumkowa przeprowadziło badania socjologiczne wśród Ukraińców. Wyniki pokazują, że prawie połowa z nich (49 proc.) nie popiera projektu ustawy w tej sprawie. Zwolennikami tego wzbudzającego duże kontrowersje w społeczeństwie pomysłu jest tylko 31 proc. badanych. Badanie zostało przeprowadzone na początku września br., na próbie liczącej 2018 osób.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski niedawno odniósł się do sprawy projektu otwarcia rynku ziemi rolnej, nad którym pracują władze w Kijowie. Zapewnił, że według projektu dotyczącego tej wzbudzającej kontrowersje sprawy, prawo do zakupu lub sprzedaży ziemi będą mieć wyłącznie obywatele Ukrainy i ukraińskie firmy. Jeszcze podczas kampanii prezydenckiej Zełenski zapowiadał, że w przeciwieństwie do prezydenta Petra Poroszenki, nie przedłuży moratorium na handel ziemią, umożliwiając obcokrajowcom wykup ziemi na Ukrainie. Otwarcie mówił, że dzięki temu ukraińskie grunty rolne „staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla polskich partnerów”.

Z kolei premier Ołeksij Honczaruk zaznaczył, że według proponowanego kształtu ustawy, obcokrajowcy będą mogli uczestniczyć na handlu ziemią rolną tylko jako beneficjenci firm zarejestrowanych na Ukrainie. Jednocześnie, jego rząd jest gotów do dyskusji na temat ograniczenia uczestnictwa zagranicznych inwestorów w obrocie ziemią rolną. Zaznaczył jednak, że opowieści o obcokrajowcach, np. Chińczykach, którzy miliony rzekomo czekają na możliwość kupowania ziemi od Ukraińców, to wymysły.

Przeczytaj: Ukraina: nowe władze mogą znieść moratorium ws. zakazu sprzedaży ziemi rolnej obcokrajowcom jeszcze w tym roku

Jak informowaliśmy, jeszcze przed 1 października br., zgodnie z poleceniem prezydenta Ukrainy, rząd ma przygotować projekt ustawy o handlu ziemią rolną. Zwrócił się też do parlamentu, by znieść moratorium na sprzedaż ziemi, które obecnie obowiązuje do 1 grudnia tego roku. W styczniu br. pojawił się wniosek o zniesienie moratorium, ale został odrzucony przez deputowanych.

Na początku sierpnia br. Honczaruk ogłosił, że rynek ziemi rolnej mógłby zostać otwarty latem przyszłego roku. Do tego czasu, rząd wraz z bankiem centralnym miałby być w stanie obniżyć oprocentowanie pożyczek w hrywnach do 14-15 proc. rocznie. Premier Ukrainy wyjaśnił, że jego rząd planuje obniżyć oprocentowanie pożyczek na zakup gruntów rolnych tak, aby Ukraińcy mogli mieć korzystniejsze warunki niż ich zagraniczni konkurenci. Wcześniej ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa i Bank Światowy przewidywały, że otwarcie rynku gruntów rolnych mogłoby zasilać ukraińską gospodarkę dodatkowym 1,5 mld dol. rocznie.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply