Biały Dom potwierdził, że spotkanie prezydentów USA i Ukrainy, Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu odbędzie się 30 sierpnia.

W środę Biały Dom oficjalnie potwierdził zaproszenie dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie z prezydentem USA, Joe Bidenem.

„Prezydent Biden z niecierpliwością oczekuje powitania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu 30 sierpnia 2021 roku” – czytamy w komunikacie rzeczniczki Białego Domu, Jen Psaki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wizyta będzie potwierdzeniem niezachwianego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczy trwającej agresji Rosji w Donbasie i na Krymie” – zaznaczono.

Ponadto, według Białego Domu, wizyta ma pokazać, że Amerykanie popierają obustronną, „ścisłą współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego”, a także wspierają starania prezydenta Zełenskiego na rzecz zwalczania korupcji i wdrażania reform „opartych na podzielanych przez nas wartościach demokratycznych”.

Biden zaprosił Zełenskiego do Waszyngtonu na początku czerwca br., podczas rozmowy telefonicznej.

Komunikat Białego Domu został opublikowany w istotnym kontekście. Wcześniej, jak informowaliśmy, ogłoszono amerykańsko-niemieckie porozumienie, zgodnie z którym USA dają przyzwolenie na ukończenie gazociągu Nord Stream 2. W zamian Niemcy zobowiązały się m.in. do inwestycji w „zieloną energię” na Ukrainie i pomocy Ukraińcom w przedłużeniu umowy z Rosją ws. przesyłu gazu. Wcześniej osiągniecie przez USA i Niemcy porozumienia ws. Nord Stream 2 potwierdziła zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland.

Przeczytaj: Polska i Ukraina apelują do USA i Niemiec ws. porozumienia dotyczącego Nord Stream 2

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że portal Politico podał, że Amerykanie naciskali na ukraińskie władze, by te „siedziały cicho” i nie ważyły się otwarcie krytykować przygotowywanego, amerykańsko-niemieckiego porozumienia ws. Nord Stream 2. Amerykańscy dygnitarze uważali, że publiczna krytyka porozumienia, jeszcze przed jego zawarciem, zaszkodziłaby relacjom na linii Waszyngton-Kijów Według źródeł portalu, Amerykanie wezwali Ukraińców, żeby nie poruszać tej kwestii w rozmowach a kongresmenami, którzy w znacznym stopniu mają w tej sprawie inne zdanie niż Biały Dom. Część źródeł twierdziła, że w przeciwnym razie planowana wizyta Zełenskiego w USA może zostać odwołana.

whitehouse.gov / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz