W Kuropatach pod Mińskiem, w miejscu gdzie NKWD rozstrzelało setki tysięcy ludzi, niedługo zostanie otwarta restauracja i sauna.

Około 50 metrów od miejsca, gdzie od lat okoliczni mieszkańcy budowali „narodowy memoriał” i stawiali krzyże, w ciągu ostatnich kilku lat powstał ogrodzony murem teren, gdzie postawiono już kilka budynków. Dziennikarze białoruskiej redakcji Radia Swoboda dostali do jednego z nich. W piątek ma tam odbyć się otwarcie restauracji pod nazwą Pojedziemy, Zjemy. Właściciele oświadczyli, że karczma będzie w stanie zmieścić nawet 300 gości. Menedżerowie restauracji oświadczyli, że już jesienią goście będą mogli skorzystać z rosyjskiej bani lub tradycyjnej sauny.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że te budynki w Kuropatach znajdują się na szczątkach ludzi. Co więcej, obok uroczyska stoją bloki, których fundamenty również są na miejscach pochówku. Mieszkańcy tych bloków chodzą do uroczyska na grilla. Połowa białoruskiej stolicy stoi na szczątkach. Na ciałach ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mińsku zbudowano miasteczko wojskowe – powiedział „Rzeczpospolitej” białoruski historyk Ihar Melnikau.

CZYTAJ TAKŻE: Mińsk profanuje miejsce egzekucji polskich oficerów na Kuropatach

Władze Mińska twierdzą, że wszystko powstało zgodnie z prawem, a właściciele restauracji otrzymali niezbędne pozwolenia na prowadzenie działalności gastronomicznej, jednak nie tłumaczą, w jaki sposób restauracja i inne obiekty rozrywkowe powstały na miejscu spoczynku ofiar represji stalinowskich.

Nie wiadomo, czy ta restauracja się otworzy, trzeba sprawdzać wszystkie formalności prawne. Proszę się zwracać do Ministerstwa Kultury, ponieważ ono zajmuje się tematem Kuropat – powiedział historyk Ihar Marzaliuk, szef parlamentarnej komisji ds. kultury, nauki i oświaty. Dziennikarze “Rzeczpospolitej” nie otrzymali stamtąd żadnych wyjaśnień, a białoruscy urzędnicy zasłaniali się urlopami lub spotkaniami osób odpowiedzialnych.

Kuropaty to miejsce masowych egzekucji polskich oficerów z tzw. Białoruskiej Losty Katyńskiej. Mordowani byli tam również cywile z Mińska i Żydzi.

Kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply