Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat ocenił działanie przekazanej przez Niemcy wyrzutni IRIS-T.

Ihnat wypowiedział się na ten temat w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji. “System IRIS-T właśnie przybył i działa zaledwie od kilka tygodni temu. Jednym z zadań obrony przeciwrakietowej jest ochrona naszego nieba. Wyniki pracy bojowej są całkiem dobre.” – powiedział ukraiński generał.

Dodał jednak, że Niemcy nie przekazały zbyt wiele samych rakiet – “System pokazał, że jest nowoczesny i nowatorską, potrafi rozwiązywać konkretne problemy, ale rozumiemy, że sama instalacja to jeden system, a amunicji do niego jest niewiele”. Niemniej Ihnat zadeklarował, że dzięki niemieckiej wyrzutni “Siły Zbrojne Ukrainy nieco przerzedziły szeregi celów powietrznych” należących do rosyjskich sił zbrojnych.

Według Ignata w obliczu zmasowanych ataków z powietrza Ukraina potrzebuje kolejnych wyrzutni, a także rakiet do nich. “Wczoraj, 22 października, na Ukrainę wystrzelono 37 pocisków manewrujących, zestrzelono 10 dronów kamikaze. Jest możliwość zakończenia [tego], dlatego rząd zwraca się do Niemiec o zwiększenie zarówno produkcji, jak i dostaw właśnie tych pocisków na Ukrainę”.

“Niemniej zestrzeliliśmy różne cele” – kontynuował ukraiński wojskowy – “Później poinformujemy. Partnerzy wiedzą o tym, jak to działa, cele są strącane. Problem w tym, że to tylko jedna wyrzutnia, która może zablokować przestrzeń powietrzną w promieniu 40 kilometrów. To nam nie wystarczy potrzebujemy więcej”.

 

“Posiada potężny radar, potężne rakiety, działa w trybie automatycznym, zmniejsza się czynnik ludzkiego błędu. To po prostu potężny kompleks, który lepiej widzi i strzela dokładniej. To wszystko. Jeśli porównamy na przykład z S-300, to wydaje mi się, że strąca więcej, przynajmniej dwa razy” – scharakteryzował Ihnat.

Niemcy 10 października ogłosiły, że przekazują Ukrainie wyrzutnię pocisków ziemia-powietrze IRIS-T. Już 11 października pojawiła sią ona w tym państwie.

unian.net/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Jeśli porównamy na przykład z S-300, to wydaje mi się, że strąca więcej, przynajmniej dwa razy” – scharakteryzował Ihnat.” – świetne i bardzo dokładne, eksperckie porównanie dające pojęcie o skuteczności systemu IRIS T. Szczególnie pomaga stwierdzenie “WYDAJE MI SIĘ, że strąca więcej” i to “przynajmniej dwa razy”. Po prostu konkret goni konkret 🙂

  2. jaro7
    jaro7 :

    A potem okaże się jak z Bayraktarami,praktycznie bezużyteczne,ruscy je zneutralizowali,a pieśni o nich śpiewali “hieroje’.Najgorsze że obecny nierząd zakupił ich 28 szt,choć widać po tej wojnie ze najlepsze są TANIE i SKUTECZNE drony kamikadze.