Były żołnierz podjrzany o związki z terroryzmem i ujawnienie tajmnicy służbowej uciekł z więzienia w Wandsworth, gdzie oczekiwał na proces.

Metropolitan Police wydała pilne oświadczenie o poszukiwaniu podejrzanego Daniela Abeda Khalife’a, który uciekł prawdopodobnie w środę rano. 21-letni aresztant wymknął się z więzienia – jednego z największych w Wielkiej Brytanii – prawdopodobnie pod ciężarówką z jedzeniem, podało Sky News anonimowe źródła w administracji rządowej.

Wiadomo, że Khalife pracował w kuchni, miał na sobie mundur szefa kuchni i prawdopodobnie trzymał się podwozia ciężarówki, aby uciec.

Khalife, były żołnierze Królewskiego Korpusu , który przebywał w Beacon Barracks w Beaconside w Stafford, przebywał w areszcie w więzieniu w południowym Londynie w oczekiwaniu na proces oskarżony o złamanie ustawy o tajemnicy służbowej poprzez zbieranie informacji „przydatnych dla wroga”.

27 stycznia br. postawiono mu zarzuty popełnienia dwóch rodzajów przestępstw, w wyniku dochodzenia prowadzonego przez Dowództwo ds. Zwalczania Terroryzmu Met. Był wówczas żołnierzem armii brytyjskiej, ale w maju został zwolniony „w wyniku tymczasowego aresztowania w związku z tymi zarzutami” – powiedział rzecznik armii.

W środę Dowództwo ds. Zwalczania Terroryzmu zostało poinformowane o ucieczce Khalife’a wszystkie brytyjskie lotniska i porty. Stąd dodatkowe kontrole bezpieczeństwa na lotnisku Gatwick, jak podała Sky News. Port lotniczy Heathrow został również ostrzegł podróżnych o możliwości wydłużenia się czasu oczekiwania ze względu na „dodatkowe kontrole”, natomiast lotnisko w Dover ostrzegło o pewnych opóźnieniach w ruchu opuszczającym kraj z powodu „wzmocnionych kontroli”.

Komendant Dominic Murphy, szef Dowództwa Antyterrorystycznego Policji Metropolitalnej, powiedział: „Mamy zespół funkcjonariuszy, którzy prowadzą szeroko zakrojone i pilne dochodzenie, aby jak najszybciej zlokalizować i zatrzymać Khalife’a. Jednak opinia publiczna również może nam pomóc i jeśli ktokolwiek widział Khalife’a lub miał jakiekolwiek informacje na temat jego miejsca pobytu, prosimy o natychmiastowy telefon pod numer 999.”

Murphy uspokajał zarazem obywateli – „Chcę również zapewnić opinię publiczną, że nie mamy żadnych informacji wskazujących ani żadnego powodu, aby sądzić, że Khalife stanowi zagrożenie dla szerszej ludności, ale jeśli go zobaczysz, radzimy nie zbliżać się do niego i natychmiast dzwonić pod numer 999. “

Inny cytowany przez Sky News funkcjonariusz powiedział korespondentowi telewizji Martinowi Bruntowi, że Khalife jest uważany za osobę stwarzającą „bardzo niskie ryzyko”, ale funkcjonariusze prowadzą „szeroko zakrojone i pilne śledztwo”.

Czytaj także: Malta: Siedmiu Syryjczyków oskarżonych o terroryzm

news.sky.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply