ISW: Rosja chce zwiększyć produkcję rakiet, a Kreml wydał mediom instrukcję dot. relacjonowania wojny

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził, że rosyjski przemysł obronny zwiększa produkcję precyzyjnych pocisków do użycia przeciwko Ukrainie – zwraca uwagę amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Instytut analizuje też rzekomą nową instrukcję Kremla dla mediów państwowych, która opisuje jak powinny relacjonować zapowiadaną ukraińską kontrofensywę.

Analitycy ISW podkreślają we wtorkowym raporcie, że deklaracja dotycząca zwiększenia produkcji pocisków precyzyjnych zbiegła się w czasie ze zmianą retoryki rosyjskiego ministerstwa obrony. “Koncentruje się ona na użyciu pocisków precyzyjnych do ataków na cele wojskowe na ukraińskim zapleczu, co prawdopodobnie ma na celu zademonstrowanie proaktywnych i pozytywnych działań Rosji na tle rosnącego w przestrzeni informacyjnej zaniepokojenia potencjalną ukraińską kontrofensywą” – pisze Instytut.

Jak deklarował rosyjski minister, koncern Taktyczne Uzbrojenie Rakietowe rozpoczyna masowe wytwarzanie pocisków. Zamierza też w krótkim czasie dwukrotnie zwiększyć obecną produkcję.

“Szojgu prawdopodobnie stara się odeprzeć nasilające się oskarżenia, sugerujące, że ​​rosyjski resort obrony nie może zapewnić siłom rosyjskim wystarczającej ilości amunicji” – wskazują analitycy.

ISW zwraca uwagę, że w ostatnim czasie w rosyjskim ministerstwie obrony miały miejsce rotacje kadrowe w dziedzinie zaopatrzenia, a część tzw. blogerów wojskowych i szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn krytykowali resort za złe zaopatrzenie w amunicję.

Zobacz także: Prigożyn: Grupa Wagnera może przestać istnieć

Think tank analizuje także treść instrukcji, którą według niezależnych mediów Kreml miał wydać mediom państwowym. Określono w niej, w jaki sposób ma być relacjonowana zapowiadana ukraińska kontrofensywa. Jeżeli jest prawdziwa, oznacza to, że Kreml przygotowuje się informacyjnie zarówno na ewentualność “efektywnej rosyjskiej obrony, jak i do złagodzenia szoków w przestrzeni informacyjnej w przypadku ewentualnych sukcesów Ukrainy” – pisze Instytut.

W instrukcji zwrócono uwagę na duże wsparcie, które Ukraina otrzymuje od Zachodu. Zalecono też, by nie “zaniżać oczekiwań” przez twierdzenia, że Ukraina nie jest gotowa do kontrofensywy.

Instytut podkreśla, że może mieć to związek z poprzednimi kontrofensywami Ukrainy, które “wywołały ogromne wstrząsy i demoralizację zarówno w rosyjskiej armii jak i przestrzeni informacyjnej”.

Zobacz także: Brytyjski wywiad o rosyjskich atakach: Rosja próbuje odbudować zapasy i zmienia cel uderzeń

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply