Władze Chorwacji zadecydowały, że wyposażą swoje Siły Powietrzne w myśliwce typu  F-16D Barak. Będą to maszyny używane wcześniej przez Izraelczyków.

O decyzji władz Chorwacji napisał 28 marca warszawski korespondent portalu DefenseNews Jarosław Adamski. Chorwackie lotnictwo wojskowe chce zastąpić stare myśliwce produkcji radzieckiej MiG-21. Decyzja o zakupie nowych maszyn zapadłą na najwyższym szczeblu politycznym. Została uzgodniona przez prezydent Kolindę Grabar-Kitarović, premiera Andreja Plenkovicia i ministra obrony Damira Kristiczevcia, w czasie spotkania jakie odbyło się 28 marca.

Chorwacja zakupi 12 używanych izraelskich myśliwców typu  F-16D Barak. Kontrakt będzie opiewał na sumę około 500 mln dolarów. Izraelczycy wygrali konkurencję z Amerykanami i Grekami, którzy również oferowali warianty nowych i używanych F-16 oraz ze Szwedami, którzy chcieli sprzedać myśliwce JAS 39 Gripen.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

F-16D Barak są dość starymi maszynami. Na służbę w armii izraelskiej wchodziły od 1987 r. Do Chorwacji pierwsze maszyny trafią w 2020 roku.

Czytaj także: Syryjczycy zestrzelili izraelskiego F-16 [+VIDEO/+FOTO]

defensenews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz