Władze Chorwacji zadecydowały, że wyposażą swoje Siły Powietrzne w myśliwce typu  F-16D Barak. Będą to maszyny używane wcześniej przez Izraelczyków.

O decyzji władz Chorwacji napisał 28 marca warszawski korespondent portalu DefenseNews Jarosław Adamski. Chorwackie lotnictwo wojskowe chce zastąpić stare myśliwce produkcji radzieckiej MiG-21. Decyzja o zakupie nowych maszyn zapadłą na najwyższym szczeblu politycznym. Została uzgodniona przez prezydent Kolindę Grabar-Kitarović, premiera Andreja Plenkovicia i ministra obrony Damira Kristiczevcia, w czasie spotkania jakie odbyło się 28 marca.

Chorwacja zakupi 12 używanych izraelskich myśliwców typu  F-16D Barak. Kontrakt będzie opiewał na sumę około 500 mln dolarów. Izraelczycy wygrali konkurencję z Amerykanami i Grekami, którzy również oferowali warianty nowych i używanych F-16 oraz ze Szwedami, którzy chcieli sprzedać myśliwce JAS 39 Gripen.

F-16D Barak są dość starymi maszynami. Na służbę w armii izraelskiej wchodziły od 1987 r. Do Chorwacji pierwsze maszyny trafią w 2020 roku.

Czytaj także: Syryjczycy zestrzelili izraelskiego F-16 [+VIDEO/+FOTO]

defensenews.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz