Bułgarskie Siły Powietrzne rozpoczęły procedurę wysyłania na Białoruś swoich samolotów Su-25. Poradzieckie maszyny zostaną wyremontowane właśnie w białoruskich zakładach lotniczych.

Jak napisała w we wtorek agencja Jane’s 360 pierwszy bułgarski samolot szturmowy trafił na Białoruś 28 sierpnia. Został przewieziony do białoruskich Baranowicz na pokładzie transportowca Ił-76. To właśnie Lotnicze Zakłady Remontowe nr 558 znajdujące się w tym mieście mają zająć się doprowadeniem bułgarskiego samolotu do stanu używalności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

To początek realizacji szerszego kontraktu. 28 listopada zeszłego roku bułgarskie Ministerstwo Obrony podpisało z Białorusinami umowę na remont sześciu jednomiejscowych Su-25K i dwóch dwumiejscowych Su-25UBK. Remont ma zagwaratnować, że wyeksploatowane maszyny przesłużą kolejne lata ale zakłada też rozbudowę ich uzbrojenia. Koszt remontu to 48 milionów dolarów.

Buałgaria ma na tyle poważne problemy z wyeksploatowaniem swoich samolotów wojskowych, że została objęta misją ochrony przestrzeni powietrznej NATO podobnie jak państwa bałtyckie.

Tak jak w przypadku Su-25 także podstawowe samoloty przewagi powietrznej jakimi są w bułgarskim lotnictwie MiG-24 były na tyle wyeksploatowane, że władze w Sofii musiały zainwestować w zdolności bojowe. Zamiast jednak remontować poradzieckie maszyny, zdecydowały się one na zakup F-16 od Amerykanów.

janes.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz