Bułgaria kupuje samoloty F-16

Bułgaria przekazała Stanom Zjednoczonym kwotę 1,2 mld dolarów w ramach transakcji pozyskania samolotów wojskowych F-16.

Przelew został wykonany 8 sierpnia. W poniedziałek wpłatę potwierdziła amerykańska Defence Security Cooperation Agency. Bułgarzy pozyskają za 1,2 mld dol. osiem myśliwców F-16 Block 70. Oferta amerykańska została wybrana na początku roku spośród kilku – oferty kupna Eurofightera Typhoona, szwedzkiego JAS-39 Gripen oraz produktu Boeinga F/A-18E/F Super Hornet F/A-18E/F Super Hornet.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dotychczas głównym samolotem przewagi powietrznej używanym w Bułgarskich Silach Powietrznych był MiG-29. Jednak znaczna większość samolotów tego typu z powodu wyeksploatowania nie nadaje się do lotu, co było powodem objęcia Bułgarii wspólną misją lotnictwa innych państw NATO w 2016 r.

Bułgarzy kupują najnowszą i najnowocześniejszą obecnie wersję samolotów F-16 ale pierwsze maszyny mają zostać dostarczone dopiero w 2023 roku. Dwie spośród ośmiu maszyn będą samolotami ćwiczebnymi. W ramach kontraktu Amerykanie zagwarantowali także program szkoleń oraz dostarczenie wyposażenia do samolotów.

Aby móc zrealizować przewidziane w kontrakcie płatności Bułgaria, najbiedniejsze państwo Unii Europejskiej, wyemitowała w czerwcu i lipcu obligacje o łącznej wartości 700 mln lewów (równowartość 350 mln euro). Parlament musiał zgodzić się na podniesienie poziomu deficytu budżetowego z 0,5 proc. do 2 proc. PKB.

Czytaj także: Bułgarscy narodowcy chcą ustanowienia Karty Bułgara

bankier.pl/defence24.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz