Bułgarscy narodowcy chcą ustanowienia Karty Bułgara

Współrządzący Bułgarią narodowcy zgłoszą projekt ustawy ustanawiającej Kartę Bułgara. Jako przykład wspierania rodaków będących obywatelami innych państw wskazują Kartę Polaka.

Deputowany partii WMRO-Bułgarski Ruch Narodowy, Julian Angelow zapowiedział, że jego partia chce ustanowienia dokumentu Karta Bułgara. WMRO-BND jest częścią koalicji rządzącej Bułgarią.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Oprócz emigracji do państw zachodnich, jaka nastąpiła w Bułgarii po przystąpieniu tego państwa do Unii Europejskiej, poza państwem znajdują się znacznie starsze diaspory bułgarskie, powstałe na skutek ucieczki Bułgarów spod panowania Turków we wcześniejszych wiekach. W samej Ukrainie żyje ponad 200 tys. Bułgarów, a w Mołdawii prawie 80 tys. Bułgarzy żyją w tych państwach od początku XIX wieku.

„Idea projektu ustawy sprowadza się do tego, żeby ludzie bułgarskiego pochodzenia zamieszkujący za granicą mieli łatwiejszych dostęp do swojej ojczyzny ponieważ mijają lata zanim otrzymają bułgarskie obywatelstwo” – powiedział Angelow, cytowany w czwartek przez portal Dnevnik. Jako przykład tego rodzaju dokumentów wskazał Kartę Polaka oraz podobne dokumenty wydawane przez Grecję. Narodowcy chcą aby Karta pozwalała etnicznym Bułgarom z innych państw otrzymywać prawo stałego pobytu w Bułgarii. Angelow wskazuje, że dokument taki jest tym bardziej potrzebny, że część państw zabrania posiadania drugiego obywatelstwa.

Zgodnie z koncepcją WMRO-BND Karta ma pozwolić na wjazd do Bułgarii z pominięciem kosztownej procedury wizowej, tak aby rodacy z innych państw mogli w Bułgarii pracować i uczyć się. Kartę Bułgara wydawałoby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz konsulaty. Procedura rozpatrywania wniosku o Kartę ma być, według narodowców, krótka i nie trwać dłużej niż 3 miesiące. Podobnie jak w przypadku Karty Polaka, dokument taki nie będzie przyznawał praw politycznych, to jest jest prawa do głosowania i startowania na urzędy wybieralne w Bułgarii.

Podstawą dla potwierdzenia bułgarskiego pochodzenia etnicznego mają być te same dokumenty, których bułgarskie prawo wymaga obecnie przy procedurze ubiegania się o obywatelstwo.

Czytaj także: Bułgaria zbuduje gazociąg, który ma dostarczyć rosyjski gaz do Serbii

dnevnik.bg/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz