Rząd Wielkiej Brytanii gotowy jest do podwojenia liczby brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Estonii.

O tym, że rząd Borisa Johnsona rozważa tego rodzaju rozbudowę swojej obecności wojskowej w wysuniętym na wschód państwie NATO poinformowała rosyjska agencja RIA Nowosti powołując się na komentarz służby prasowej brytyjskiego premiera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Premier rozważa maksymalną możliwą pomoc ze strony NATO i zamierza zwiększyć siły zbrojne Wielkiej Brytanii dla ochrony sojuszników. Wielka Brytania rozważa podwojenie liczby swoich wojsk i wysłanie broni defensywnej do Estonii. Odrzutowce, okręty wojenne i eksperci wojskowi mogą być wysyłani do ochrony sojuszników NATO” – agencja zacytowała oświadczenie przedstawicieli brytyjskiego rządu.

Brytyjczycy zadeklarowali, że kwestia ta zostanie omówiona na przyszłotygodniowym spotkaniu NATO w Brukseli. Jeszcze w poniedziałek ministrowie obrony państw członkowskich będą dyskutować o możliwych militarnych wariantach rozwoju napięć między Moskwą a Kijowem.

Także w przyszłym tygodniu brytyjski minister obrony Ben Wallace złoży wizytę na Węgrzech, w Chorwacji i Słowenii.

 

„Pakiet ten wyśle ​​jasny sygnał dla Kremla, że ​​nie będziemy tolerować działań destabilizujących i zawsze będziemy stać po stronie naszych sojuszników z NATO w obliczu wrogiej działalności Rosji. Poleciłem przygotować się do przerzutu personelu i sprzętu do Europy w przyszłym tygodniu, abyśmy mogli wspierać naszych sojuszników z NATO na lądzie, morzu i w powietrzu.

Obecnie w Estonii w ramach siła NATO stacjonuje rotacyjnie 900 brytyjskich żołnierzy. Oprócz tego 150 jest w Polsce, a około 100 na Ukrainie.

W związku z napięciami rosyjsko-ukraińskimi i skoncentrowaniem przez Rosjan ponad 100 tys. żołnierzy u granic Ukrainy USA zdecydowały o dyslokacji do Estonii sześciu dodatkowych myśliwców.

Czytaj także: Biden: W najbliższym czasie wyślę żołnierzy do Europy Wschodniej

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz