USA wstrzymały miliony dolarów wsparcia wojskowego dla Egiptu

Władze USA ogłosiły anulowanie części corocznej pomocy wojskowej dla Egiptu o wysokości 130 milionów dolarów.

Anulowanie wsparcia ogłosił w piątek Departament Stanu USA. Jak podał portal telewizji Al Jazeera amerykańska dyplomacja umotywowała taką decyzją niespełnianiem przez Egipt amerykańskich wymagań w dziedzinie przestrzegania praw człowieka.

Część pomocy militarnej dla Egiptu była wstrzymywana przez USA od września. W styczniu została całkowicie anulowana. Kwota ta zostanie przeznaczona na inne programy wojskowe.

Jeszcze we wrześniu sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił wstrzymanie 130 mln dol. do czasu aż władze Egiptu zajmą się „konkretnymi warunkami związanymi z prawami człowieka”. Blinken dał czas Egipcjanom na reakcję do końca stycznia. „Ostateczny termin spełnienia tych warunków wkrótce minie” – oświadczył w piątek Departament Stanu – „[Rząd Egiptu] poczynił znaczne postępy w spełnieniu warunków, ale jak dotąd nie spełnił ich wszystkich. Dlatego po 30 stycznia sekretarz zamierza przeprogramować 130 milionów dolarów na inne priorytety bezpieczeństwa narodowego”.

Al Jazeera podkreśla jednak, że USA anulowały mniejszą część pomocy wojskowej dla Egiptu. Do kraju tego trafi w ramach tej pomocy 300 mln dol.

 

Al Jazeera zaznaczyła też, że Waszyngton nie wycofał się z wielkiego kontraktu na dostawę uzbrojenia do Egiptu. Egipcjanie zapłacą 2,2 mld dol. za dostawę 12 samolotów transportowych Super Hercules C-130 i zestaw radarów dla obrony przeciwpowietrznej.

W latach 70 XX wieku Egipt dokonał spektakularnej reorientacji swojej polityki zagranicznej, od współpracy z ZSRR i wojen z Izraelem do porozumienia z USA i normalizacji relacji z państwem żydowskim. Od tego czasu Egipt pozostawał jednym z czołowych arabskich sojuszników Waszyngtonu. Przez dekady Amerykanie wspierali autorytarnego rządy Hosniego Mubaraka. W 2013 r. zaakceptowali obalenie przez wojskowych demokratycznie wybranych władz wywodzących się z Bractwa Muzułmańskiego przez wojskowych. W ostatnich latach władze Egiptu intensyfikują jednak swoje relacje z Rosją, kupując uzbrojenie także z tego państwa.

aljazeera.com/presstv.ir/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply