Były dowódca wojska amerykańskich w Europie, generał Ben Hodges scharakteryzował sposób działania rosyjskiej armii i donbaskich separatystów.

Gen. Hodges wystąpił w Waszyngtonie przed tak zwaną Komisją Helsińską. „Rosyjska zdolność do walki elektronicznej to coś czym nigdy nie musieliśmy się martwić w Afganistanie i Iraku. Ukraińcy funkcjonują w takiej strefie. Z związku z tym nie możecie rozmawiać przez radio, przez jakiekolwiek niezabezpieczone urządzenie, ponieważ to zagłuszą labo przechwycą, a co gorsza zlokalizują i wtedy zniszczą” – stwierdził amerykański wojskowy, charakteryzując wparcie jakiego Moskwa udziela donbaskim separatystom.

Według niego Rosjanie nauczyli separatystów korzystać ze zwiadu prowadzonego za pomocą dronów i naprowadzania z ich pomocą ognia artylerii. W ten sposób separatyści osiągnęli dużą skuteczność w niszczeniu ukraińskich stanowisk dział i moździerzy. Jednocześnie Hodges twierdził, że USA i inne państwa mają duże możliwość rozpoznawania działań Rosji w Donbasie i reagowania na nie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Hodges wspomniał w tym kontekście o decyzji USA o przekazaniu Ukraińcom amerykańskich wyrzutni przeciwpancernych Javelin. Obliczył też, że separatyści spod znaku Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowego utrzymują obecnie pod bronią 35-40 tys. bojowników. Amerykański generał dodał to tego 4-5 tys. oficerów i dowódców z Rosji, którzy według niego mają znajdować się w Donbasie.

unian.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz