Berliński sąd uchylił zakaz eksponowania ukraińskich flag. Flagi rosyjskie pozostają zakazane. Ma to związek ze zbliżającą się rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Podobnie jak rok wcześniej, berlińska policja zakazała wywieszania rosyjskich i ukraińskich flag wokół sowieckich pomników w dzielnicach Treptow i Tiergarten oraz w parku Schoenholzer Heide w dzielnicy Pankow. Miało to związek ze zbliżającą się rocznicą zakończenia II wojny światowej. W piątek wieczorem sąd administracyjny w Berlinie uchylił zakaz w odniesieniu do ukraińskich flag. Flagi rosyjskie pozostają zakazane – podaje portal rbb24.

Berlińska policja tłumaczyła, że zakaz ma na celu zapewnienie „godnego upamiętnienia poległych żołnierzy byłej armii sowieckiej”. Zakazane jest też odtwarzanie pieśni marszowych i wojskowych wokół tych trzech miejsc pamięci. Zakaz dotyczy też „okrzyków, które w związku z obecną sytuacją mogłyby oznaczać aprobatę dla wojny przeciw Ukrainie, jej gloryfikację czy idealizację”.

Ukraińskie stowarzyszenie edukacyjno-kulturalne Vitsche zaskarżyło zakaz do Sądu Administracyjnego w Berlinie.

Sąd uznał w piątek wieczorem, że zarządzenie jest “w oczywisty sposób niezgodne z prawem”. Nie przedstawiono “żadnych dowodów, które pozwoliłyby przyjąć, że bezpieczeństwo publiczne jest zagrożone” – wskazano w uzasadnieniu.

Berlińska policja zadeklarowała, że nie będzie odwoływać się od decyzji sądu.

W ubiegłym roku w Berlinie obowiązywał podobny zakaz. Wywołał wówczas falę krytyki ze strony ukraińskiej. “Zakaz publicznego noszenia ukraińskiej flagi w stolicy Niemiec, podobnie jak rosyjskiej, pod którą dzień i noc popełniane są najgorsze zbrodnie wojenne na ukraińskiej ludności cywilnej, a dziesiątki tysięcy Ukraińców: kobiety i dzieci, są mordowane z zimną krwią, jest wielkim skandalem” – oświadczył ówczesny ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.

Zobacz także: Berlin: Protest przeciwko wysyłaniu broni Ukrainie

rbb24.de / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply