Dwa rosyjskie bombowce Tu-160 zostały przechwycone w piątek nad Morzem Północnym przez samoloty F-16 belgijskich sił powietrznych.
Jak poinformowały belgijskie media, dwa rosyjskie bombowce Tu-160 zostały przechwycone w piątek nad Morzem Północnym przez samoloty F-16 belgijskich sił powietrznych. Wcześniej rosyjskie samoloty były eskortowane przez norweskie myśliwce.

Według wojska dwa rosyjskie samoloty Tu-160 nie spełniały procedur identyfikacji. Norweski QRA (Quick Reaction Alert) został wdrożony do kierowania dwoma rosyjskimi samolotami.

Zobacz też: Rosyjskie bombowce Tu-160M nad Białorusią w eskorcie białoruskich myśliwców

Wkrótce potem belgijskie F-16 zostały rozmieszczone nad Morzem Północnym, ponieważ dwa rosyjskie samoloty zbliżyły się do holenderskiej przestrzeni powietrznej. Belgia i Holandia na przemian bronią przestrzeni powietrznej nad regionem Beneluksu. Dwa uzbrojone myśliwce są dostępne 24 godziny na dobę i mogą pojawić się w powietrzu w ciągu kilku minut.

Zobacz też: ByPol: Dwóch rosyjskich żołnierzy zginęło podczas ćwiczeń na Białorusi

Często zdarza się, że nieznane samoloty są wykrywane nad przestrzenią powietrzną Beneluksu, z którymi nie można nawiązać kontaktu radiowego. Nie zawsze jest to zamierzone; czasami pilot jest na niewłaściwej częstotliwości.

Samoloty holenderskie i belgijskie startują do akcji średnio kilka razy w roku, by przechwycić rosyjskie samoloty.

Kresy.pl/Aviation24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz