Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że w poniedziałek 5 października br. odbył się pierwszy Polsko-Brytyjski Okrągły Stół nt. Polityki Bezpieczeństwa. Miał on formę wideokonferencji.

5 października br. w formie wideokonferencji odbył się pierwszy Polsko-Brytyjski Okrągły Stół nt. Polityki Bezpieczeństwa, organizowany przez BBN wraz z Ambasadą Brytyjską w Warszawie. Jest to nowa formuła współpracy Polski i Wielkiej Brytanii w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, angażująca prezydenckie BBN oraz brytyjski Cabinet Office – poinformowało we wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN).

Podkreślono, że w obradach, które miały charakter zamknięty, wzięli udział Szef BBN Paweł Soloch, doradca Premiera Wielkiej Brytanii ds. bezpieczeństwa i spraw zagranicznych David Quarrey, Szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund Andrzejczak, a także przedstawiciele resortów obrony i spraw zagranicznych z obu państw.

“Jako, że rozmowy miały charakter niejawny nie mogę mówić o szczegółach, natomiast poruszyliśmy tematy adaptacji politycznej i wojskowej NATO do nowych zagrożeń oraz perspektywy zacieśnienia wzajemnej współpracy w sprawach bezpieczeństwa. Także w kontekście wzmacniania sojuszniczego odstraszania i obrony. Wielka Brytania należy do jednych z naszych najważniejszych europejskich partnerów w sprawach bezpieczeństwa, co pokazuje ustanowienie kolejnego formatu naszych konsultacji, jakim jest poniedziałkowy okrągły stół BBN-Cabinet Office. Podczas rozmów pojawił się postulat kontynuowania uzgodnień w tej formie” – oświadczył w rozmowie z PAP Paweł Soloch.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polska i Wielka Brytania podpisały traktat obronny

Biuro podkreśla, że Polska i Wielka Brytania blisko współpracują na rzecz wzmacniania odstraszania i obrony na flance wschodniej. Wzajemnie wspierają się w tworzeniu tzw. szpicy NATO, czyli VJTF – w tym roku państwem ramowym tych sił jest Polska, a Wielka Brytania wydziela do nich swoje jednostki. Oba kraje są także zaangażowane w enhanced Forward Presence:  brytyjscy żołnierze współtworzą batalionową grupę bojową w Polsce, Wielka Brytania jest również państwem ramowym eFP w Estonii. Polska wnosi z kolei znaczący wkład w dowództwo wielonarodowe korpusu w Szczecinie oraz dywizyjne w Elblągu, zaś polscy żołnierze służą w ramach batalionowej grupy bojowej NATO na Łotwie.

bbn.gov.pl / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply