Polska i Wielka Brytania podpisały traktat obronny

W czwartek w Warszawie odbyły się konsultacje międzyrządowe których tematem był m. in. traktat obronny Polski i Zjednoczonego Królestwa.

Morawiecki wziął udział we wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May po polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Polski premier uznał konsultacje za owocne. Wyraźnie widzimy wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską – oświadczył.

W obszarze samego brexitu dążymy do tego, żeby nasi partnerzy z Wielkiej Brytanii mieli jak najbardziej jasny, transparentny, szybki tryb, bezprecedensowy tryb uzgodnień, które pozwolą wejść w ten okres przejściowy, a następnie utrzymać współpracę na jak najwyższym poziomie w porównaniu do tego, jak do tej pory była ta współpraca realizowana na forum UE – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Brytania otworzy działającą w czasach zimnej wojny bazę radarową

Jeszcze przed początkiem konferencji szef MON Antoni Macierewicz oraz minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson podpisali polsko-brytyjski traktat obronny.

Mateusz Morawiecki dodał, że dzisiejsze rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, jak również bilateralnej w zakresie polityki obronnej. Przypomniał, że tak Polska jak i Wielka Brytania wypełniają wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z postanowieniami szczytu NATO z Newport. Członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego zadeklarowali wtedy przeznaczanie na obronność przynajmniej 2 proc. PKB.

Mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów, które dzisiaj odbyliśmy i z tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską układają się dzisiaj nasze relacje, konkretne kroki po to, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo Polsce, Wielkiej Brytanii i światu – oświadczył Morawiecki.

Szef polskiego rządu przypomniał, że Polacy przyczynili się do obrony Wielkiej Brytanii w 1940 roku. Wszystkie czyny naszych żołnierzy są dla nas świętą wartością do dzisiaj i czcimy ją wspólnie z naszymi sojusznikami – powiedział Morawiecki.

Bilateralny, polsko-brytyjski traktat obronny Antonii Macierewicz zapowiadał w trakcie ostatniego spotkania w formacie Kwadrygi (szefowie MON i MSZ obu państw) w Londynie 12 października tego roku. Umowa ma ułatwić m.in. przeprowadzanie ćwiczeń oraz wzmocnić współpracę w sektorze obronnym i wojskowym, m.in. w kontekście przyszłego zwiększania zdolności operacyjnej obu armii.

Kresy.pl / interia.pl / mon.gov.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply