Polska jest trzecim krajem świata pod względem wielkości pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie – podało BBC w piątek. Polski rząd zobowiązał się już do udzielenia Kijowowi wsparcia o wartości 1,81 mld dolarów (ponad 8 mld złotych). USA i Wielka Brytania zajmują dwa pierwsze miejsca w zestawieniu.

USA i Wielka Brytania zajmują dwa pierwsze miejsca w zestawieniu. Polska zajęła trzecie miejsce. Polski rząd zobowiązał się już do udzielenia Kijowowi wsparcia o wartości 1,81 mld dolarów – wynika z analizy opublikowanej w piątek przez BBC.

Łączna wartość zobowiązań USA wobec Ukrainy, podjętych od 27 stycznia do 7 czerwca, wyniosła 25,45 mld dolarów. Stany Zjednoczone zajmują także pierwsze miejsce pod względem środków na cele militarne, które już przekazano Ukrainie (6,3 mld dolarów w analogicznym okresie).

Zobowiązania Wielkiej Brytanii wynoszą z kolei 2,53 mld dolarów, a dotychczasowe wydatki na cele militarne dla Ukrainy – 1,6 mld dolarów. Wspomniane kwoty nie uwzględniają 1,2 mld dolarów dodatkowej puli wsparcia, która została ogłoszona przez brytyjskie władze 30 czerwca – zwraca uwagę BBC, powołując się na dane Instytutu Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii.

Na kolejnych miejscach pod względem deklarowanych, a nie przekazywanych środków na cele wojskowe, znalazły się: Niemcy (1,48 mld dolarów), Kanada (0,8 mld), Norwegia (0,48 mld) i Czechy (0,27 mld). Francja znalazła się dopiero na trzynastej pozycji (0,16 mld), a na piętnastej Włochy (0,11 mld).

To nie jedyna pomoc, jakiej Polska udzieliła Ukrainie. Rzeczywiste koszty są dużo wyższe.

W kwietniu minister Michał Wójcik powołał się na szokujące wyliczenia mówiące o tym, że pomoc Ukrainie będzie kosztowała 10-22 proc. tegorocznego budżetu polskiego państwa. Solidarna Polska postulowała w związku z tym, by rząd wystąpił do Unii Europejskiej o zawieszenie składki członkowskiej Polski do unijnego budżetu.

Przypomnijmy, że w niedawnym liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, premier Mateusz Morawiecki oszacował, że tylko w tym roku koszty utrzymania ukraińskich uchodźców w Polsce wyniosą 11 mld euro. Zaznaczył zarazem, że gdyby sytuacja na Ukrainie uległa pogorszeniu, to te koszty dla Polski mogą sięgnąć nawet 24 mld euro.

Zobacz także: Polska płaci 500 plus Ukraińcom mieszkającym na Ukrainie

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply