Brytyjski wywiad: Rosjanie używają nieprecyzyjnych pocisków

Według sobotnich informacji brytyjskiego wywiadu, opublikowanych przez ministerstwo obrony tego kraju, Rosjanie do ostrzału używają mało precyzyjnych pocisków.

Jak poinformowało w sobotę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, Rosjanie do ostrzału używają mało precyzyjnych pocisków, prawdopodobnie z powodu malejących zapasów dokładniejszej nowoczesnej broni.

Siły rosyjskie w dalszym ciągu osiągają niewielkie postępy wokół Łysyczańska, a w obwodzie trwają ataki powietrzne i artyleryjskie. Siły ukraińskie prawdopodobnie nadal blokują siły rosyjskie na południowo-wschodnich obrzeżach Łysyczańska. Rosja nadal wykorzystuje wystrzeliwane z powietrza pociski przeciwokrętowe w drugorzędnej roli ataku lądowego, prawdopodobnie z powodu malejących zapasów dokładniejszej nowoczesnej broni – twierdzą brytyjczycy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Analiza nagrań z monitoringu pokazuje, że pociskiem, który uderzył w centrum handlowe w Krzemieńcu był najprawdopodobniej Ch-32. Jest to ulepszona wersja sowieckiej kuchni Ch-22.”

Chociaż Ch-32 ma kilka ulepszeń wydajności w porównaniu z Ch-22, nadal nie jest zoptymalizowany do precyzyjnego rażenia celów naziemnych, zwłaszcza w środowisku miejskim. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo obrażeń ubocznych podczas celowania w tereny zabudowane.

Kolejne ataki 30 czerwca 2022 r. w obwodzie odeskim prawdopodobnie odbyły się przy wykorzystaniu pocisków Ch-22. Broń ta jest jeszcze mniej celna i nie nadaje się do precyzyjnych uderzeń i prawie na pewno wielokrotnie powodowała ofiary wśród ludności cywilnej w ostatnich tygodniach.

Po ataku w Krzemieńczuku rosyjskie ministerstwo obrony podało, że celem ataku był magazyn broni i amunicji z Zachodu, który miał znajdować się w pobliżu centrum handlowego. W wyniku eksplozji amunicji pożar miał przerzucić się na Amstor. Ukraińskie władze zaprzeczyły rosyjskiej wersji wydarzeń. Jak ustaliło BBC na podstawie nagrań wideo, jeden z rosyjskich pocisków trafił we wschodni kraniec centrum handlowego, podczas gdy drugi uderzył w północny kraniec fabryki położonej około 300 metrów od Amstora, co czyni mało prawdopodobną wersję o przerzuceniu się ognia na centrum handlowe. Według „Kyiv Independent” miejscowe władze potwierdziły, że zakład został trafiony i dwie osoby zostały ranne. Switłana Rybałko z miejscowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zaprzeczyła, że w obiekcie przechowywano broń. „To miejsce produkcji sprzętu drogowego, maszyn do budowy dróg” – powiedziała BBC.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz