Banderowskie ekscesy we Lwowie. Zapytaliśmy MSZ o reakcję

Poniżej publikujemy naszą korespondencję z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Przypomnijmy, że na początku października Lwowska Rada Obwodowa (odpowiednik polskiego sejmiku wojewódzkiego) ogłosiła rok 2022 Rokiem tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), organizacji odpowiedzialnej za ludobójstwo na Polakach. W związku z tym, portal Kresy.pl zwrócił się z oficjalny zapytaniem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz polskiej ambasady w Kijowie i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Poprosiliśmy o informacje, jak Ambasador Bartosz Cichocki zareagował na te działania strony ukraińskiej i jakie konkretne kroki podejmie jeszcze w tym temacie.

Ponadto, poprosiliśmy o informację, jakie działania podjęto w związku z eksponowaniem na niedawnym meczu rugby Ukraina-Polska we Lwowie czerwono-czarnych flag OUN-UPA i baneru o rewizjonistycznej treści z odwołaniem do tzw. Zakerzonia. Zaznaczmy, że ukraińscy kibice nie tylko wymachiwali flagami OUN-UPA, ale też wywiesili rewizjonistyczny baner głoszący rzekomą ukraińskość Przemyśla i ziem południowo-wschodniej Polski.

Konsulat Generalny we Lwowie bardzo szybko uchylił się od odpowiedzi na nasze pytania, prosząc o zwrócenie się bezpośrednio do MSZ.

W tym tygodniu otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w tym Ambasada RP w Kijowie, nie ustają w działaniach na rzecz budowy zaufania w relacjach ze stroną ukraińską.  Działamy w celu uczulenia naszych partnerów na wrażliwe elementy wspólnej przeszłości. Nasza negatywna opinia ws. gloryfikacji organizacji i symboliki związanych z zaplanowanym i wykonanym ludobójstwem Polaków na Wołyniu i w województwach tarnopolskim, stanisławowskim i we wschodniej części lwowskiego 1943-1944 została przekazana stronie ukraińskiej” – pisze MSZ.

“Równocześnie uważamy, że troska o rozwój dialogu polsko-ukraińskiego na fundamencie prawdy historycznej spoczywa na nas wszystkich. Służą temu m. in. takie fora jak Komisja ds. Współpracy Transgranicznej, której najnowsze posiedzenie odbyło się 12 października we Lwowie” – dodaje Biuro Rzecznika MSZ.

Z treści odpowiedzi wynika, że MSZ najwyraźniej nie podjął i nie zamierza podejmować żadnych działań w opisanych przez nas sprawach.

Warto w tym kontekście przypomnieć sytuację z 2019 roku. Jak informowaliśmy, podczas Dnia Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wzięli udział w uroczystości na Cmentarzu Łyczakowskim, przepełnionej banderowską symboliką. Wieniec od konsulatu został złożony przy panteonie mieszczącym szczątki ukraińskich działaczy, m.in. z ludobójczej OUN-UPA. W odpowiedzi na nasze zapytanie polskie MSZ oświadczyło, że udział p.o. Konsula Generalnego RP we Lwowie w uroczystościach na Cmentarzu Łyczakowskim był „protokolarnym obowiązkiem”, który w żaden sposób nie podważył negatywnego stosunku MSZ do gloryfikacji OUN-UPA na Ukrainie.

Czytaj więcej: Przedstawiciele RP złożyli wieniec przy grobach członków OUN-UPA. MSZ: to nie podważa negatywnego stosunku do ich gloryfikacji na Ukrainie

Przeczytaj także: Kolejna kompromitacja dyplomatów RP ze Lwowa? Biało-czerwona wiązanka na grobie szefa OUN [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply