Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że do odbudowy jego kraju przyłączą się wszystkie państwa partnerskie, a także laureaci Nagrody Nobla i znane światowe nazwiska. W tym kontekście wymienił Leszka Balcerowicza.

Jak poinformował w czwartek portal Ukrinform, premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że do odbudowy Ukrainy przyłączą się wszystkie kraje partnerskie, a także laureaci Nagrody Nobla i znane światowe nazwiska. W tym kontekście wymienił Leszka Balcerowicza.

Mówiąc o wynikach Międzynarodowej Konferencji Odbudowy w Lugano, podkreślił, że wszystkie kraje partnerskie zgodziły się przyłączyć do odbudowy Ukrainy.

Czytaj również: Balcerowicz potwierdza, że miał być premierem Ukrainy

Czytaj: Ukraińcy oferują Polsce odbudowę miast, których nie kontrolują. Niemcy dostali bardziej realistyczną ofertę

„Wszyscy jesteśmy zjednoczeni w obronie naszego państwa, wszyscy będziemy zjednoczeni w odbudowie. I to też jest ważne motto, które przeszło jako wątek przez całą konferencję. Wszyscy partnerzy się z tym zgodzili. Wszyscy razem odbudujemy, ale bez Ukrainy nikt nie odbuduje Ukrainy. Prymat i koordynacja pozostają z Ukrainą, jej rządem, biznesem i społeczeństwem” – podkreślił Szmyhal.

„Jest dużo prac przygotowawczych i dokumentacyjnych. Sekretariatem tego wszystkiego, który opracowuje i koordynuje, jest Biuro Reform i Restauracji przy Gabinecie Ministrów. Osobno tworzymy organ taki jak rada nadzorcza. Dzisiaj komunikujemy się z Francisem Fukuyamą, z panem Balcerowiczem (Leszek Balcerowiczem) czyli takie światowe nazwiska, nobliści, którzy również będą się gromadzić i generować na podstawie naukowej wizję rozwoju na Ukrainie” – powiedział premier.

Powiedział, że wierzy, że struktura będzie działać „bardzo poprawnie i konkretnie. Wszyscy nasi partnerzy zgodzili się z taką infrastrukturą i takim podejściem do koordynacji. Jest to więc również konkretny wynik, który osiągnęliśmy i zatwierdziliśmy na tej konferencji” – podsumował premier.

Zobacz też: Balcerowicz radzi Ukraińcom: potrzebujecie prywatyzacji i walki z korupcją

W latach 2016-2017 Balcerowicz współkierował międzynarodową grupą strategicznych doradców ds. wspierania reform na Ukrainie, której celem było przygotowanie raportu z propozycjami reform. Początkowo jego zespół działał przy ukraińskim rządzie, a później, po ich połączeniu z grupą prezydenta, już przy boku Poroszenki.

Zobacz też: Poroszenko zwolnił swoich doradców, w tym Balcerowicza

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply