Poroszenko zwolnił swoich doradców, w tym Balcerowicza

Odchodzący z urzędu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwolnił swojego rzeczniczka prasowego, a także swoich doradców, w tym m.in. Leszka Balcerowicza.

W piatek na stronie prezydenta Ukrainy opublikowano dekret podpisany przez Petra Poroszenkę, który oficjalnie zwalnia z dotychczasowych funkcji szereg powiązanych z nim osób. Zwolniony został Swiatosław Cegołko, rzecznik prasowy prezydenta, a także jego przedstawicielka w parlamencie, Iryna Łucenko, jak również prezydencka reprezentantka ds. pokojowego rozwiązania sytuacji w Donbasie, Iryna Geraszczenko.

Ponadto, według opublikowanych dokumentów, z dniem 17 maja Poroszenko zwolnił też szereg swoich doradców, których agencja Ukrinform określa mianem „pracowników kontraktowych”. Wśród nich wymieniono m.in. byłego polskiego ministra finansów i szefa Unii Wolności, prof. Leszka Balcerowicza.

Przeczytaj: Balcerowicz, UPA i największe zagrożenia dla Ukrainy w orędziu Poroszenki do parlamentu

Czytaj również: Balcerowicz potwierdza, że miał być premierem Ukrainy

W latach 2016-2017 Balcerowicz współkierował międzynarodową grupą strategicznych doradców ds. wspierania reform na Ukrainie, której celem było przygotowanie raportu z propozycjami reform. Początkowo jego zespół działał przy ukraińskim rządzie, a później, po ich połączeniu z grupą prezydenta, już przy boku Poroszenki. Od tamtego czasu w zasadzie nie było oficjalnych informacji o tym, że były szef Unii Wolności dalej pomaga Poroszence jako jego formalny doradca.

Przeczytaj: Balcerowicz: Ukraina ma najlepszą władzę w historii, wyślijmy jej broń

Poza Balcerowiczem, z funkcji prezydenckich doradców zwolniono także m.in.: Ihora Hryniwa (lidera frakcji parlamentarnej Bloku Petra Poroszenki), Andersa Fogha Rasmussena (byłego sekretarza generalnego NATO), Serhija Kwita (byłego ministra oświaty i profesora, który doktoryzował się z Dmytro Doncowa, twórcy koncepcji ukraińskiego nacjonalizmu), Ołeksandra Paschawera (znanego ekonomistę), Marię Hajdar/Gajdar (córkę byłego premiera i ministra finansów Rosji, wcześniej współpracującą z Micheilem Saakaszwilim) i Jurija Biurkowa (doradca ds. wojskowych).

Ukrinform.net / president.gov.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply