Austria wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów za zachowanie niezgodne z umowami międzynarodowymi – poinformowało w czwartek austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie podając szczegółów.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Austria wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów za zachowanie niezgodne z umowami międzynarodowymi – poinformowało w czwartek austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie podając szczegółów.

Dwóch z czterech dyplomatów, którzy w czwartek zostali uznani za persona non grata i otrzymali nakaz opuszczenia kraju do 8 lutego, stacjonuje w ambasadzie Rosji w Austrii, podczas gdy dwóch pozostałych pracuje w rosyjskiej misji przy ONZ w Wiedniu, podało ministerstwo.

„Dwóch dyplomatów w rosyjskiej ambasadzie zachowało się w sposób niezgodny z ich statusem dyplomatycznym. W związku z tym zostali uznani za osoby niepożądane (personae non gratae) zgodnie z art. 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych” – poinformował resort.

Ministerstwo nie sprecyzowało, co zrobił którykolwiek z dyplomatów, a rzeczniczka odmówiła komentarza.

Urzędnicy wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości powiedzieli, że sprawa dotyczyła szpiegostwa.

Zobacz też: Rosja wydala ambasadora Estonii. „Totalna rusofobia, kultywowanie wrogości”

Zobacz także: Estonia chce przekazać rosyjskie zamrożone aktywa Ukrainie

Rosja pracuje nad odpowiedzią na wydalenie przez Austrię czterech rosyjskich dyplomatów poinformował rosyjski sekretarz stanu i wiceminister spraw zagranicznych Jewgienij Iwanow.

„Na pewno będzie odpowiedź, teraz jest opracowywana” – powiedział dyplomata. Iwanow podkreślił, że Moskwa traktuje decyzję Wiednia jako „kolejny nieprzyjazny krok”.

Kresy.pl/Reuters/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz