Armia USA rozmieści na wyspie Guam (północny Pacyfik) jedną z dwóch kupionych od Izraela baterii systemu Żelazna Kopuła. Wyrzutnia będzie tam obecna do połowy listopada bieżącego roku.

Bateria Żelaznej Kopuły pozostanie na wyspie od połowy października br. maksymalnie do połowy listopada. Chodzi o sprawdzenie możliwości systemu oraz przeprowadzenie czynności szkoleniowych – napisano w komunikacie 94. Dowództwa Obrony Przeciwrakietowej i Powietrznej (94th Army Air and Missile Defense Command z 7 października).

94. Dowództwo Obrony Przeciwrakietowej i Powietrznej będzie nadzorować to “eksperymentalne rozmieszczenie”.

Razem ze sprzętem na wyspę Guam przybędą żołnierze z teksańskiego Fort Bliss, którzy mieli w ostatnim czasie kontakt z systemem Żelazna Kopuła. Jednostka trenowała na nim przez większą część roku – zwraca uwagę portal Defense News. 

Przypomnijmy, że na początku stycznia bieżącego roku resort obrony Izraela poinformował o dostarczeniu amerykańskiej armii drugiej i jednocześnie ostatniej baterii rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej Rafael Iron Dome (Żelazna Kopuła). 30 września ubiegłego roku miała miejsce dostawa pierwszej baterii.

Kontrakt w omawianej sprawie został podpisany w sierpniu 2019 roku przez rządy Stanów Zjednoczonych i Izraela, który pośredniczył w transakcji z firmą Rafael. Elementy systemu Iron Dome zostały zintegrowane z używanymi w US Army ciężarówkami Oshkosh HEMTT.

Zobacz także: Czy Żelazna Kopuła chroni jeszcze Izrael?

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w marcu ub. roku armia USA oświadczyła, że porzuca plany przyjęcia systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła z powodu obaw o kompatybilność z istniejącymi technologiami amerykańskimi. Zrezygnowano z planów zakupu dwóch dodatkowych baterii (kontrakt przewidywał taką możliwość) i rozwoju integracji swoich systemów z tymi powstałymi w Izraelu. Wówczas głównym problemem dla Amerykanów była odmowa dostarczenia armii amerykańskiej kodu źródłowego Żelaznej Kopuły przez Izrael, przez co Amerykanie nie mogli w pełni zintegrować systemu ze swoją obroną powietrzną. Jednak w maju ub. roku armia USA oświadczyła, że jest gotowa odebrać dwa zaprojektowane przez Izrael systemy ochrony przeciwrakietowej „Żelazna Kopuła”, jeśli będą kompatybilne z posiadanymi już systemami.

Zobacz także: Ukraina otrzyma od USA system Żelazna Kopuła? Zełenski komentuje

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply