Zdaniem Der Spiegel zaplanowanie wizyty oznacza zmianę w polityce kanclerz Niemiec, ponieważ wcześniej zapowiadała, że do spotkania nie dojdzie bez postępów na Ukrainie i Syrii.

Redakcja „Spiegla” określiał zapowiedź Merkel o wizycie w Moskwie „niezwykłym posunięciem”. Zdaniem autorów świadczy to, że kanclerz Niemiec uważa sytuację międzynarodową za niezwykle poważną. Według redakcji oficjalny powód podróży jakim jest przygotowanie do szczytu G20 w Hamburgu to jedynie pretekstem. Merkel nie jedzie do Moskwy, by rozmawiać z Putinem o Afryce i cyfryzacji– uważają niemieccy dziennikarze. W rzeczywistości wizyta jest próbą zapobieżenia dalszemu pogorszeniu sytuacji międzynarodowej– stwierdza „Spiegel”.

Redakcja która powołuje się na poufne depesze niemieckich dyplomatów, sugerując, że niemiecka dyplomacja ocenia sytuację jako bardzo niebezpieczną. Berlin obawia się, że brak zdecydowania Ameryki po objęciu władzy przez Trumpa ośmieli Putina, który może poczuć się na tyle silny, żeby móc tworzyć na Ukrainie fakty dokonane i forsować podział kraju– ocenia „Spiegel”. W depeszy o której pisze gazeta można przeczytać, że Putin może próbować przeforsować rozwiązanie konfliktu na Ukrainie zgodnie ze swoimi wyobrażeniami.

CZYTAJ TAKŻE:
Szef brytyjskiej dyplomacji odwołał swoją poniedziałkową wizytę w Moskwie
Rosyjskie MSZ: podczas wizyty sekretarza stanu USA przekażemy mu, że ataki na Syrię są niedopuszczalne

Autorzy wskazują, że sytuacja rozwinęła się inaczej niż zakładały przewidywania urzędu kanclerskiego. Niemcy miały obawiać się, że nowy prezydent USA dojdzie do porozumienia z Putinem kosztem Europejczyków. Tymczasem doszło do sytuacji odwrotnej. Waszyngton wykazuje tak wielki dystans wobec Moskwy, że problemem stało się nie zbyt duże zbliżenie, lecz całkowity brak kontaktów– zauważają autorzy analizy.

kresy.pl / tvp.info / spiegel.de
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz