Jak informuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. „Chiny chcą aktywnie uczestniczyć w budowie polskiego hubu logistycznego i pomóc Polsce stać się kluczowym węzłem łańcucha dostaw Chiny-Europa” – przekazała strona chińska.

Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w niedzielę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Obie strony rozmawiały o kwestiach bilateralnych i poruszyły m.in. sprawy związane z handlem, inwestycjami, transportem i logistyką.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezydent Duda brał w tym tygodniu udział w otwarciu Igrzysk Olimpijskich jako jedyny najwyższy rangą lider z UE.

Po rozmowie prezydencki minister Andrzej Dera w programie „Kawa na ławę”, przekazał, że Andrzej Duda poinformował Xi Jinpinga o tym, jak wygląda sytuacja wokół Ukrainy z perspektywy europejskich krajów. Wcześniej o takich planach prezydenta informowało jego biuro. Dera jednocześnie podkreślił, że istotna część rozmów związana była z kwestiami gospodarczymi.

„Xi Jinping zwrócił uwagę, że Pan Prezydent odbył specjalną podróż do Chin w celu realizacji zawartego ponad pięć lat temu <<Porozumienia Zimowych Igrzysk Olimpijskich>>, co świadczy o tym, że przyjaźń między Chinami a Polską może wytrzymać próbę zmieniającej się sytuacji międzynarodowej, a także odzwierciedla przywiązanie obu stron do ducha olimpijskiego” – czytamy w komunikacie strony chińskiej wydanym po spotkaniu.

„Chiny chcą aktywnie uczestniczyć w budowie polskiego hubu logistycznego i pomóc Polsce stać się kluczowym węzłem łańcucha dostaw Chiny-Europa. Chiny chcą nadal rozszerzać import polskich produktów rolno-spożywczych i innych towarów wysokiej jakości oraz zachęcać więcej chińskich przedsiębiorstw do inwestowania i współpracy w Polsce. Uważa się, że Polska zapewni chińskim przedsiębiorstwom uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminujące środowisko biznesowe. Obie strony powinny w elastyczny sposób wzmocnić wymianę i współpracę w edukacji, kulturze, turystyce, sporcie, młodzieży i innych dziedzinach, umocnić tradycyjną przyjaźń i zbliżyć ludzi” – przekazali Chińczycy.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Jedwabny Szlak: nowe połączenie Chiny-Europa omija Białoruś przez Petersburg

„Xi Jinping zwrócił uwagę, że w tym roku mija 10. rocznica rozpoczęcia współpracy Chiny-CEEC, a rozwój mechanizmu otwiera nowe możliwości. (…) Mamy nadzieję, że Polska będzie nadal wnosić pozytywny wkład we współpracę Chiny-CEEC i rozwój relacji Chiny-UE” – podkreślono w komunikacie.

Strona chińska przytoczyła także wypowiedź prezydenta Dudy:

„W ostatnich latach polsko-chińskie wszechstronne partnerstwo strategiczne rozwinęło się dobrze na różnych polach. Dziękuję za wsparcie przez Chiny środkami medycznymi walkę Polski z nową epidemią koronawirusa. Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy gospodarczej z Chinami i liczy na rozszerzenie dwustronnej współpracy handlowej i inwestycyjnej, aby więcej polskich produktów rolnych mogło wejść na rynek chiński. Chińskie przedsiębiorstwa są mile widziane w Polsce, aktywnie uczestniczą w budowie polskiego hubu logistycznego, realizowaniu współpracy w nowej energetyce i innych dziedzinach. Wymiany kadrowe między obiema stronami uczyniły z Polski chińską bramę do Europy. Polska zawsze aktywnie uczestniczyła we współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami i chce nadal to robić oraz przyczyniać się do rozwoju stosunków UE-Chiny. Polska chce wzmocnić komunikację z Chinami, aby utrzymać międzynarodowy i regionalny pokój i stabilność”.

W sobotę w stolicy Chin, gdzie w piątek rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, a także prezydentami m.in. Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Tematami rozmów polskiego prezydenta były sytuacja wokół Ukrainy i bezpieczeństwo w regionie. Duda razem z szefami innych delegacji wziął też udział w bankiecie wydawanym przez przewodniczącego ChRL i jego małżonkę.

Z kolei w poniedziałek prezydent Duda złoży wizytę w Brukseli, gdzie spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. We wtorek w Berlinie w formacie Trójkąta Weimarskiego Duda spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Chiny i Rosja w dniu otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem, obiecując dalszą współpracę – poinformowała agencja prasowa Reutera.

Prezydenci potwierdzili, że ich relacje są lepsze niż jakikolwiek sojusz z czasów zimnej wojny i będą współpracować w dziedzinie kosmosu, zmian klimatycznych, sztucznej inteligencji i Internetu.

Chiny poparły żądanie Rosji, aby Ukraina nie została wpuszczona do NATO, a Rosja sprzeciwiła się wszelkim formom niepodległości Tajwanu. „Przyjaźń między dwoma państwami nie ma granic, nie ma „zabronionych” obszarów współpracy” – stwierdziły oba kraje we wspólnym oświadczeniu.

Kresy.pl / prezydent.pl / mfa.gov.cn / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz