Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że uchwalone przez parlament ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym spełniają jego oczekiwania.

Andrzej Duda wydał w środę specjalne oświadczenie, w którym stwierdził, że nie ma powodu, aby uchwalone przez parlament ustawy o sądownictwie zawetować.

Nikt nie miał wątpliwości, że prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS to nie były te same ustawy, z którymi mieliśmy do czynienia w lipcu; w tych ustawach są bardzo, bardzo istotne różnice – tłumaczyła głowa państwa.

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski „opcję atomową”

Wprowadzamy w Polsce bardzo dobre rozwiązania, które będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości, ludzie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, polskie sądy i wymiar sprawiedliwości; sędziowie nie są nadzwyczajną kastą – dodał Andrzej Duda.

Uchwalona przez parlament nowelizacja ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS – sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm. Do tej pory byli wybierani przez środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski może wskazać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów.

Sejm będzie głosował nad listą ustaloną przez komisję sejmową. Będzie musiał na nie znajdować się prezynajmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. Wybór ma nastąpić większością 3/5 głosów, a jeżeli by się to nie udało – bezwzględną większością głosów.

Ustawa o Sądzie Najwyższym z kolei wprowadza m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN utworzone zostaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat.

Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne przeciw sędziom i innym przedstawicielom zawodów prawniczych. Ustawa zakłada przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP.

Ustawy o sądownictwie są powodem uruchomienia przez Komisję Europejską artykułu 7. traktatów unijnych dotyczących ochrony praworządności.

Kresy.pl / onet.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

      • Tutejszym
        Tutejszym :

        @jwu Raczej ”Deutschland kulti”.
        Muslimy mają raczej rozcieńczyć państwa narodowe.
        A Niemcy będą rozbijać jedność tych państw.
        Ja osobiście widzę tutaj dążenie do realizacji
        starej idei “Wielkiej Rzeszy Niemieckiej Europy”.
        Rosja jest postrzegana jako sojusznik tej ich idei.
        Dugin się kłania…