Zdaniem ekspertów na wyczerpaniu są już możliwości powstrzymania samych wyłudzeń podatkowych. Z tego powodu zamiast szukać nowych sposobów walki z nimi, skarbówka powinna uderzyć w szarą strefę.

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) dotarł do raportu analityków firmy EY, dotyczącego wielkości szarej strefy w Polsce. Ich zdaniem główną strategią przeciwdziałania nieprawidłowościom podatkowym powinno być obniżanie szarej strefy. O dotarciu do raportu DGP poinformował w poniedziałek.

Ich wyliczenia wskazują, że w 2018 roku szara strefa miała wartość 10,8 proc. PKB (ok. 229 mld złotych). W trakcie roku zatem zmniejszyła się o 0,9 pkt. proc. To najlepszy wynik od lat 2007-2008.

Jak informuje “DGP”, zgodnie z ich analizami, to właśnie szara strefa jest odpowiedzialna za dużą część luki podatkowej w Polsce. W 2018 roku wyniosła ona 12,5 proc. W 2015 roku zaś – ponad 24 proc. Z raportu EY wynika, że luka w VAT zmniejszyła się najmocniej w latach 2016-2017.

Zobacz także: Pół miliona Ukraińców pracuje już w szarej strefie w Polsce

“Wynikał on przede wszystkim z ograniczenia wyłudzeń podatkowych, a nie z obniżenia szarej strefy. Struktura luki VAT sugeruje jednocześnie, że możliwości dalszego ograniczania wyłudzeń podatkowych wydają się być niemal wyczerpane. Natomiast dalsza redukcja luki wymaga przede wszystkim działań ukierunkowanych na obniżanie szarej strefy” – sugerują autorzy opracowania EY, do którego dotarł “DGP”.

Zobacz także: Nowa karuzela VAT – tym razem z udziałem “turystów” z Ukrainy

Analitycy EY piszą o dwóch rodzajach szarej strefy. Szara strefa pasywna (wynosząca 7,9 proc. PKB w 2018 roku) występuje w warunkach zgody obu stron transakcji. Przykładowo: nabywca i sprzedawca ustalają zaniżoną cenę towaru lub usługi, na który następnie sprzedawca nie wystawia faktury. Szara strefa aktywna (2 proc. PKB) ma natomiast miejsce wtedy, gdy nabywca płaci pełną kwotę, ale nie otrzymuje paragonu lub faktury.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem analityków EY państwo traci na takiej działalności nierejestrowanej od 38,4 do nawet 48,8 mld złotych w skali roku. Zdecydowana większość z tego tyczy się podatku VAT.

Zobacz także: Szara strefa wytwarza prawie połowę oficjalnego PKB

money.pl / www.gazetaprawna.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply