Amerykańskie Javeliny dla Gruzji

Departament Stanu podjął decyzję zatwierdzającą możliwą zagraniczną sprzedaż pocisków Javelin i związanego z nimi sprzętu Gruzji na szacunkową kwotę 30 milionów dolarów. Agencja Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa dostarczyła wymagany certyfikat, powiadamiając Kongres o możliwej sprzedaży – poinformowała we wtorek ambasada USA w Gruzji.

Jak poinformowała we wtorek ambasada USA w Gruzji, Departament Stanu podjął decyzję zatwierdzającą możliwą zagraniczną sprzedaż pocisków Javelin i związanego z nimi sprzętu Gruzji na szacunkową kwotę 30 milionów dolarów.

Rząd Gruzji wnioskował o zakup osiemdziesięciu dwóch pocisków Javelin FGM-148; oraz czterdziestu sześciu jednostek dowodzenia. “Proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa Gruzji, która jest strategicznym partnerem i kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do bezpieczeństwa i stabilności regionu. System Javelin pomoże Gruzji zbudować jej długoterminową zdolność obronną do obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej w celu spełnienia wymogów obrony narodowej” – poinformowała ambasada.

Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Gruzji do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zwiększenie jej zdolności przeciwpancernych. Zdaniem strony amerykańskiej Gruzja bez trudu przystosuje tę broń do swoich sił zbrojnych. Zapewnia także, że proponowana sprzedaż tego sprzętu i wsparcie nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w regionie.

Głównymi wykonawcami będą spółki joint venture Raytheon/Lockheed Martin Javelin z Orlando na Florydzie i Tucson w Arizonie. Jednak te artykuły są dostarczane z zasobów armii amerykańskiej. Nie ma znanych umów offsetowych proponowanych w związku z potencjalną sprzedażą.

Opis i wartość w dolarach dotyczą najwyższej szacowanej ilości i wartości w dolarach w oparciu o początkowe wymagania. Rzeczywista wartość w dolarach będzie niższa w zależności od ostatecznych wymagań.

Zobacz też: Żołnierze WOT przeprowadzili pierwsze strzelenie na systemie Javelin

To już drugi raz, kiedy Georgia poprosiła o zakup Javelinów. W kwietniu 2018 roku kraj otrzymał pierwszą transzę systemów o wartości 75 mln USD.

Zobacz też: MON: amerykańskie systemy ppk Javelin nie mają być alternatywą dla programu Pustelnik

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply