Pomnik Krzysztofa Kolumba w Richmond w stanie Wirginia został zburzony przez protestujących w związku ze śmiercią Georga Floyda – poinformował w środę The Guardian.

Jak poinformował w środę The Guardian, pomnik Krzysztofa Kolumba stojący w Richmond w stanie Wirginia został obalony przez ruch Black Lives Matters. Po zburzeniu protestujący podpalili statuę, a następnie wrzucili ją do jeziora.

Pomnik w mieście Richmond został obalony we wtorek wieczorem niecałe dwie godziny po tym, jak protestujący zgromadzeni w Byrd Park skandowali, aby go zdemontować.

Zobacz też: Ze względu na „rasistowską” treść filmu „Przeminęło z wiatrem” platforma HBO Max usunęła go ze swojej biblioteki

Jedna z osób biorących udział w zniszczeniu statuy, Chelsea Higgs-Wise, wygłosiła do tłumu zgromadzonego w Byrd Park przemowę o zmaganiach rdzennej ludności i czarnych w Ameryce. „Musimy zacząć tam, gdzie to wszystko się zaczęło. Musimy zacząć od ludzi, którzy pierwsi stanęli na tej ziemi”.

Pomnik Kolumba został odsłonięty w Richmond w grudniu 1927 roku i był pierwszym posągiem Krzysztofa Kolumba wzniesionym na południu.

Zobacz też: „WaPo”: 74 proc. Amerykanów popiera protesty, 43 proc. przyznaje, że są naznaczone przemocą [SONDAŻ]

Pomnik Kolumba w Bostonie w Massachusetts został z kolei pozbawiony głowy. Pierwszym, który odkrył, że głowa została strącona z posągu Krzysztofa Kolumba był fotograf programu 7News. Bostońska policja pojawiła się na miejscu i rozpoczęła śledztwo.

Zobacz też: Minneapolis: Radni chcą zlikwidować miejski posterunek policji

Kresy.pl/The Guradian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz