Amerykańskie wojsko potwierdziło w piątek, że jeden z ich myśliwców przeleciał w pobliżu irańskiego samolotu komercyjnego nad Syrią, aby go „sprawdzić” – poinformował CNN. Irańskie i zachodnie media podały na początku, że to izraelskie samoloty uczestniczyły w incydencie.

Jak poinformowaliśmy w czwartek na naszym portalu, irańskie i zachodnie agencje prasowe podały informację, że izraelski myśliwiec prawie spowodował kolizję z irańskim samolotem pasażerskim w syryjskiej przestrzeni powietrznej. Izraelska maszyna miała szybko zbliżyć się do samolotu pasażerskiego w wyniku czego pilot irańskiej jednostki musiał gwałtownie zmienić kurs. Część pasażerów odniosła rany.

Po tym, jak irańskie media państwowe opublikowały nagrania wideo pokazujące najwyraźniej wstrząśniętych i rannych pasażerów, częściową odpowiedzialność wzięło na siebie Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych – poinformował CNN.

Według dowództwa, amerykański F-15 przeprowadził „standardową inspekcję wizualną” prywatnego irańskiego odrzutowca w bliskiej odległości około 1000 metrów. Urzędnik obrony powiedział CNN, że w powietrzu były dwa amerykańskie F-15, ale tylko jeden został wysłany w celu identyfikacji wizualnej. Strona irańska twierdzi, że zachowanie myśliwca było agresywne i spowodowało nagłą zmianę kursu samolotu pasażerskiego, na którą nie byli przygotowani pasażerowie.

„Wizualna inspekcja miała na celu zapewnienie bezpieczeństwa personelu koalicyjnego w garnizonie. Kiedy pilot F-15 zidentyfikował samolot jako samolot pasażerski Mahan Air, F-15 bezpiecznie zwiększył odległość od samolotu” – głosi oświadczenie amerykańskiego dowództwa. „Profesjonalne przechwytywanie zostało przeprowadzone zgodnie z międzynarodowymi standardami”.

W oświadczeniu rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abbas Mousavi powiedział: „Incydent jest badany. Odpowiednie środki polityczne i prawne zostaną podjęte po zebraniu dostępnych informacji” – podała Press TV.

Zobacz też: Atak rakietowy na stolicę Syrii [+VIDEO]

Irański samolot, należący do Mahan Air, leciał z Teheranu do Bejrutu i bezpiecznie wylądował w Bejrucie, poinformował Reuters powołując się na kontakt z lotniskiem. Rzecznik izraelskiego wojska nie udzielił komentarza.

Izrael i Stany Zjednoczone od dawna oskarżają Mahan Air o przewóz broni dla powiązanych z Iranem partyzantów w Syrii i innych miejscach.

Jeden z pasażerów w informacji IRIB opisał, jak jego głowa uderzyła w dach samolotu podczas zmiany wysokości, a wideo pokazało również starszego pasażera leżącego na podłodze.

Kresy.pl/CNN

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply