Samolot bojowy zbliżył się do irańskiego samolotu pasażerskiego w syryjskiej przestrzeni powietrznej, powodując szybką zmianę wysokości w celu uniknięcia kolizji – poinformował w czwartek Reuters. W wyniku manewru zraniło się kilku pasażerów, podała oficjalna agencja informacyjna IRIB.

Jak poinformowała w czwartek Agencja Prasowa Reuters, izraelski myśliwiec prawie spowodował kolizję z irańskim samolotem pasażerskim w syryjskiej przestrzeni powietrznej. Po tym, jak irańskie media państwowe opublikowały nagrania wideo pokazujące najwyraźniej wstrząśniętych i rannych pasażerów, częściową odpowiedzialność wzięło na siebie Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych – poinformował CNN. Maszyna szybko zbliżyła się do samolotu pasażerskiego w wyniku czego pilot irańskiej jednostki musiał gwałtownie zmienić kurs. Część pasażerów odniosła rany.

Film opublikowany przez agencję pokazywał odrzutowiec z okna samolotu oraz komentarze pasażera, który miał krew na twarzy.

Irański samolot, należący do Mahan Air, leciał z Teheranu do Bejrutu i bezpiecznie wylądował w Bejrucie, poinformował Reuters powołując się na kontakt z lotniskiem. Rzecznik izraelskiego wojska nie udzielił komentarza.

Jeden z pasażerów w informacji IRIB opisał, jak jego głowa uderzyła w dach samolotu podczas zmiany wysokości, a wideo pokazało również starszego pasażera leżącego na podłodze.

Zobacz też: Forbes ujawnił jak irańscy hakerzy zdobywali dane urzędników amerykańskiej marynarki wojennej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Według dowództwa, amerykański F-15 przeprowadził „standardową inspekcję wizualną” prywatnego irańskiego odrzutowca w bliskiej odległości około 1000 metrów. Urzędnik obrony powiedział CNN, że w powietrzu były dwa amerykańskie F-15, ale tylko jeden został wysłany w celu identyfikacji wizualnej. Strona irańska twierdzi, że zachowanie myśliwca było agresywne i spowodowało nagłą zmianę kursu samolotu pasażerskiego, na którą nie byli przygotowani pasażerowie.

Izrael i Stany Zjednoczone od dawna oskarżają Mahan Air o przewóz broni dla powiązanych z Iranem partyzantów w Syrii i innych miejscach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, syryjska państwowa agencja informacyjna podała, że w poniedziałek doszło do uderzeń rakiet o godz. 21.48 czasu miejscowego. „Obrona przeciwlotnicza armii skonfrontowała się z izraelskim atakiem rakietowym w przestrzeni powietrznej południowego Damaszku, zestrzeliwując większość pocisków”.

Według cytowanych przez agencję syryjskich źródeł wojskowych, izraelskie samoloty odpaliły rakiety znad okupowanych przez Izrael syryjskich Wzgórz Golan. Poinformowały też o tym, że na skutek ataku siedmiu żołnierzy odniosło obrażenia. Doszło również do zniszczeń materialnych.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz