Ambasador USA: nasi żołnierze są w Polsce aby bronić demokracji, rządów prawa i praw człowieka

Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski powiedział, po co siły amerykańskie stacjonują w naszym kraju.

W wywiadzie dla wprost.pl ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, mówił m.in. na temat współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską, Ukrainą, a także NATO. W tym kontekście pojawił się wątek zarzutów wobec Warszawy o łamanie tzw. praworządności. Dyplomata powołał się na słowa amerykańskiego prezydenta Joe Bidena, który wskazywał, że zarówno polska demokracja, jak również i amerykańska, mają sporo do przepracowania.

„Obydwie muszą być skupione na postępach i odbudowywaniu wiarygodności. Dlatego tak ważna jest praca, którą wykonujemy w naszej ambasadzie. Łączą nas wspólne interesy i doświadczenia, zarówno w sprawach bezpieczeństwa, biznesu oraz wartości” – powiedział Brzezinski.

 

Przeczytaj: Nominowany na ambasadora USA w Polsce zadeklarował wspieranie ideologii LGBT+

Czytaj również: “Równość, praworządność, demokracja” – ambasador USA o warunkach współpracy z Polską

Dopytywany, co to znaczy w praktyce, amerykański ambasador powiedział:

„W takich sytuacjach zawsze mówię wprost – nasi żołnierze są w Polsce również po to, aby bronić wspólnych wartości. W tym demokracji, rządów prawa i praw człowieka. W takim charakterze są rozlokowywani wszędzie na świecie. Jak widać ten układ działa, skoro inwestorzy nie czują lęku, aby otwierać nowe przedsięwzięcia”.

W kontekście sporu o import zboża z Ukrainy, Brzezinski podkreślił, że „Waszyngton robi wszystko, co jest w naszej mocy, aby dostarczyć ukraińskie zboże na rynki zbytu”.

„Rosja brutalnie zmilitaryzowała rynek żywności, podobnie jak inne obszary gospodarki i energetyki. Nie możemy jej ulegać” – dodał.

„Polska musi jednak pamiętać, że jest kluczowym ogniwem geostrategicznym, przez które transportowane jest ukraińskie zboże. Dzięki zyskom z jego sprzedaży, Ukraina może przetrwać i się bronić. Oczywiście Stany Zjednoczone pragną, aby relacje między Polską i Ukrainą, również w tym zakresie, były tak pozytywne i konstruktywne jak to tylko możliwe” – powiedział ambasador USA w wywiadzie dla wprost.pl.

Czytaj także: Amerykańska armia promuje ideę LGBT i bierze udział w “miesiącu dumy” homoseksualistów [+VIDEO]

wprost.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply