Białoruś i obwód leningradzki mogą zbudować wspólny port morski – poinformował Aleksandr Łukaszenko podczas spotkania z gubernatorem rosyjskiego obwodu Aleksandrem Drozdenką 25 września – przekazała Biełta.

Jak poinformowała w Biełta, podczas piątkowego spotkania Aleksandra Łukaszenki z gubernatorem obwodu leningradzkiego w Rosji Aleksandrem Drozdenką, Łukaszenko mówił o możliwości zbudowania wspólnego portu morskiego.

Prezydent zwrócił się do gubernatora: „Doskonale zdajesz sobie sprawę z naszych możliwości, jesteśmy zainteresowani współpracą z Tobą. Kiedy mamy problemy z Moskwą, często mówię naszym ludziom, żeby się nie martwili. W Petersburgu jest ponad 5 milionów ludzi, a więcej w obwodzie leningradzkim. To dużo. To wystarczy na pokrycie całości obrotów handlowych z Federacją Rosyjską, jeśli nawiążemy dobrą współpracę. Dlatego jestem wdzięczny za odpowiedź na nasze prośby. Współpracowaliśmy i będziemy z wami współpracować” – podkreślił.

Zobacz też: Władze Białorusi wzięły na celownik najpopularniejszy białoruski portal informacyjny

„Obecnie dużo rozmawiamy i pracujemy nad zmianą logistyki dostaw naszych towarów. Port Ust-Luga znajduje się w obwodzie leningradzkim. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby dojść do porozumienia. A podstawową kwestią są taryfy kolejowe i przeładunki w portach” – informował Aleksandr Łukaszenko.

Zasugerował też połączenie wysiłków w celu budowy wspólnego terminalu portowego w obwodzie leningradzkim. Jego zdaniem można przeznaczyć na to środki zaoszczędzone podczas budowy białoruskiej elektrowni atomowej.

“Zaproponowałem nawet rozwiązanie finansowe: jesteśmy gotowi zainwestować w ten port i budowę terminalu wszystko, co zaoszczędzimy podczas budowy elektrowni atomowej, która jest finansowana z pożyczek Rosji. Dlatego jeśli jesteście zainteresowani, z przyjemnością zrealizujemy z wami ten wspólny projekt” – powiedział.

Aleksandr Łukaszenko zasugerował również zastanowienie się nad otwarciem wspólnych połowów z obwodem leningradzkim. „Mają duże doświadczenie. Możemy się przyłączyć” – powiedział. Zawsze jesteśmy gotowi do współpracy” – podsumował.

Zobacz też: Zełenski: jeśli białoruski rząd będzie unikał dialogu z ludem, to ten rząd może zniknąć

Aleksandr Drozdenko przekazał, że wymiana handlowa między Białorusią a obwodem leningradzkim rośnie na zasadzie wzajemności. „Od 1 sierpnia nasz import sprzętu rolniczego był większy niż w 2019 roku. Jednym z powodów jest to, że 35% kosztów białoruskiego sprzętu pokrywamy z budżetu obwodu leningradzkiego” – wyjaśnił. „W obwodzie leningradzkim jest wiele białoruskich pojazdów rolniczych. Jest dobry stosunek ceny do jakości, dobra obsługa serwisowa. Dlatego rozumiemy, że nie ma sensu zastępować białoruskich maszyn innymi pojazdami”.

Według gubernatora obwód leningradzki już zwiększył import sprzętu leśnego z Białorusi, zaczął kupować ciężki sprzęt drogowy.

Po spotkaniu z głową państwa opowiedział także dziennikarzom o nowym etapie współpracy. Rok 2021 został już ogłoszony rokiem czystej wody w obwodzie leningradzkim. „Chcemy kupować systemy uzdatniania wody na Białorusi – od małych kontenerów po ogromne budynki modułowe. A najważniejsze jest to, że są uniwersalne. Kupiliśmy już ponad 10 takich instalacji i wszystko jest super. W przyszłym roku przygotujemy duży kontrakt” – zaznaczył gubernator obwodu leningradzkiego.

Zobacz też: Łukaszenko odpowiada na zarzuty o “tajnym” zaprzysiężeniu na urząd prezydenta

Kresy.pl/Biełta

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply