Matteo Salvini przywódca włoskiej prawicowej partii Liga powiedział, że proces, w którym oskarża się go o porwanie za odmowę wpuszczenia do portu statków migrantów w 2019 roku, nie jest poważny skoro na świadka został powołany amerykański aktor i producent filmowy Richard Gere.

Jak przekazała w sobotę agencja prasowa Reutera, Matteo Salvini przywódca włoskiej prawicowej partii Liga powiedział, że proces, w którym oskarża się go o porwanie za odmowę wpuszczenia do portu statków migrantów w 2019 roku, nie jest poważny skoro na świadka został powołany amerykański aktor i producent filmowy Richard Gere.

Salvini, ówczesny minister spraw wewnętrznych Włoch, pojawił się w sobotę na drugiej rozprawie procesu w Palermo, gdzie sąd zatwierdził listę świadków.

Zobacz też: Matteo Salvini został pozbawiony immunitetu i stanie przed sądem za niewpuszczenie imigrantów na ląd

Lista światków obejmuje byłego premiera Włoch Giuseppe Conte, innych wysokich rangą włoskich polityków i hollywoodzkiego aktora Richarda Gera, który przebywał wówczas we Włoszech i dołączył do hiszpańskiej organizacji pozarządowej Proactiva Open Arms, aby dostarczać żywność ludziom na pokładzie . „Teraz powiedzcie mi, jak poważny jest proces, w którym Richard Gere przyjeżdża z Hollywood, aby zeznawać, jak zły jestem” – skomentował Salvini.

Proactiva Open Arms poinformowała sąd, że Gere może bezpośrednio zdać relację z warunków panujących na statku, który na 19 dni utknął w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa, zanim prokuratorzy zarządzili ewakuację osób znajdujących się na pokładzie. Nie jest jasne, czy Gere pojawi się osobiście, aby złożyć zeznania na rozprawie.

Zobacz też: “Ratowaliśmy życie ludzi i broniliśmy kraju”. Salvini stanął przed sądem oskarżony o więzienie imigrantów

Salvini, który zbudował znaczną część swojej politycznej popularności na kampanii antyimigracyjnej, powiedział, że po prostu wypełnił swój obowiązek jako minister. „Obrona granic kraju, bezpieczeństwa, honoru i godności to nie tylko obowiązek ministra, ale obowiązek każdego” – powiedział. „Postawienie przed sądem za samo wypełnienie obowiązku jest surrealistyczne” – przekonywał.

„Hiszpańska łódź odmawiająca udania się do Hiszpanii popełnia nadużycie” – dodał. „Jeśli Hiszpania użycza swoją flagę łodziom, których nie zdoła kontrolować, wtedy pojawia się problem”.

Salviniemu grozi do 15 lat więzienia, jeśli zostanie uznany za winnego po zakończeniu długiego procesu sądowego. Ostateczne skazanie może uniemożliwić mu objęcie przyszłego urzędu w rządzie. Sąd wyznaczył kolejną rozprawę na 17 grudnia.

Zobacz też: Włoski sąd zgodził się na wpuszczenie imigrantów mimo stanowiska rządu

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply